Marta Janečková z Přeštic už takovým způsobem obdarovává své blízké tři roky. Její manžel Vladimír má za sebou tandemový seskok padákem, dcera čokoládovou masáž a syn jízdu v tanku. Podobná překvapení prý jim Ježíšek nadělí i letos.

„Na nápad darovat zážitek jsem přišla vlastně náhodou,“ vypráví Janečková. Když můj muž koukal v televizi na nějaký pořad o parašutistech, nadhodil, že by to taky chtěl zkusit. Začala jsem se proto pídit po tom, jak mu přání splnit. Seskok skutečně dostal a radoval se jak malej kluk,“ dodává. Co objeví její blízcí pod stromečkem letos, prozradit nechtěla. „Řeknu jen, že syna zajímá vojenská technika a manžel miluje létání, takže jsem se jim snažila vybrat dárky opravdu podle jejich gusta,“ usmívá se Janečková.

Podle ředitelky nejstarší české firmy Den jak sen prodávající zážitky Evy Ginzelové patřily právě tandemové seskoky spolu se zorbingem v uplynulých letech mezi nejprodávanější. „Letos to vypadá, že půjdou na odbyt hlavně všechny možné druhy masáží, veliký zájem je ale i o letecký trenažér, na kterém si člověk může vyzkoušet pilotování Boeingu 737,“ popisuje Ginzelová.

Ekonomická krize se podle ní na počtu prodaných poukazů nijak dramaticky neodrazila. „Je pravda, že letos začali zákazníci nakupovat vánoční překvapení asi o tři týdny později, ale na druhou stranu si vybírají stále nákladnější zážitky,“ říká.

Pomyslnou třešničkou na dortu může být v tomto směru let stíhačkou na hranici vesmíru. Čtyřdenní zájezd do Ruska, v jehož rámci vyletí zájemce v Migu 31 do výšky 25 kilometrů a kromě vesmírné tmy nad sebou může pozorovat i celé světadíly a oceány, vyjde na 490 tisíc korun. Dva zájemci, kteří si zatím tento zážitek dopřáli, se prý vrátili naprosto nadšeni.

Darovat je možné například i projížďku tankem, obrněným transportérem nebo lokomotivou, romantické duše prý často sáhnou po královské jízdě na saních tažených koňmi nebo večeři na jachtě.

Za pět tisícovek může například obdarovaný projít kurzem destruktoterapie. „V některých případech může takový zážitek nahradit návštěvu fitcentra i psychologa,“ směje se psycholog Libor Hubálek. V nabídce jsou hned tři varianty. Při té první může dotyčná osoba pomocí kladiva a baseballové pálky roztřískat přistavené auto, druhá varianta nabízí figuranta, do kterého je možné půl hodiny beztrestně pálit paintballovou pistolí. „Pro manžele bych určitě doporučil možnost číslo tři, která se jmenuje Italská domácnost,“ radí Hubálek. Majitel poukazu může vyzkoušet, jaké to je, rozmlátit o zeď desítky talířů nebo prohodit cihlu televizní obrazovkou. Podle psychologa může být takový dárek pro ´nerváky´ srovnatelný s pobytem v lázních.

Rodina Janečkova z Přeštic se prý od doby, kdy maminka začala pod stromeček rozdávat poukazy na zážitky, nemůže Vánoc dočkat. „Letos budeme postupovat přesně v jejím duchu. O co přesně jde, to neprozradím. Složili jsme se jí na něco, co jí určitě usnadní nejméně na jeden víkend život a rozhodně na to nikdy nezapomene,“ dodává s úsměvem manžel Vladimír.