Rehabilitační jezdecký oddíl TJ Slavoj Plzeň, který sídlí v Kozolupech na severním Plzeňsku, se v posledním roce potýká s finančními problémy.

„Vše začalo před několika lety stěhováním z plzeňských Bor, kde jsme měli koně ustájené ve svém a nemuseli platit nájem,“ líčila předsedkyně oddílu Karolína Otcová, která se v organizaci angažuje už 15 let. „Pak jsme se museli kvůli stavbě nové tramvajové trati přesunout do Dobřan do nájemních prostor. Kvůli suchu byl ale nedostatek sena a v dobřanských stájích mnoho koní, proto jsme se přestěhovali do Kozolup,“ pokračovala Otcová. Podle ní jsou právě nájemní prostory největší finanční zátěží. „V Plzni jsme o koně pečovali sami, teď je o ně také výborně postaráno, ale musíme za všechno platit,“ popisovala Otcová.

KONĚ POMÁHAJÍ LIDEM

Oddíl provozuje nejen jezdecké kroužky pro děti a dospělé, ale hlavně jej navštěvují děti s poruchou řeči, autismem nebo fyzickým postižením, kterým společnost koní prospívá.

„V Dobřanech za námi chodily také děti z psychiatrické léčebny a naše služby si chválily, stěhováním bohužel mnoho klientů odpadlo. Nyní spolupracujeme také s Dětským domovem Domino nebo s Diagnostickým ústavem Plzeň,“ podotkla předsedkyně. „Děti vozí koním mrkev, strašně se na ně těší. Máme tady holčičku, která koně miluje a ráda by jela na koňský tábor, ta je z koní nadšená,“ sdělila sociální pracovnice Dětského domova Domino Lucie Peroutková. „Byla by nesmírná škoda, kdyby spolek skončil, to by nás mrzelo,“ řekla ředitelka domova Naďa Erbová.

FINANCE NESTAČÍ

Oddíl v minulých letech získal finanční pomoc od Agrofertu, dotaci od Plzeňského kraje a příspěvek od Kozolup, ale peníze stále chybějí. „Jezdectví není tolik propagovaný sport, takže sehnat finance je složitější než třeba na fotbal,“ poznamenala předsedkyně. Dodala, že si letos o dotaci od kraje oddíl opět zažádal. „Máme osm koní, jeden je v důchodu a šestadvacetiletá kobylka už nemůže tolik pracovat. Divíšek je šestatřicetiletý dědeček a my mu chceme dopřát na stáří komfort,“ vyprávěla Otcová.

„Rádi bychom získali nové klienty, protože peníze z placených kurzů by nám výrazně pomohly. Nechci ani pomyslet na to, kdybychom peníze nevydělali. Museli bychom počet koní snížit počínaje těmi starými, což by mě nesmírně mrzelo,“ uzavřela Otcová.