Plzeň – Černé olivy, balkánský sýr, rajčata s bazalkou, cibule a tzatziki. V pozadí je slyšet středomořskou hudbu. U jednoho ze stolků v řeckém bistru v Bezručově ulici sedí dvě tmavovlasé dívky a dojídají svoji porci sálatu.

Jsou to studentky druhého ročníku medicíny a pocházejí z Řecka, stejně jako zhruba 80 jejich spolužáků přímo na Lékařské fakultě v Plzni. Nejsou tu na výměnném pobytu, ale absolvují tu celé studium.

Děvčata budou dnes stejně jako jiní Řekové sledovat zápas s Českou republikou na mistrovství Evropy v polské Wroclawi.

„Fotbal sledovat budeme, ale kam půjdeme, ještě nevíme," říká Stella Konstantintoulaki a dodává: „Možná se budeme koukat jen doma, možná vyrazíme někam do hospody."

Jak moc nemá jasno v tom, kde bude zápas sledovat, o to víc věří tomu, že Češi nebudou dělat jejímu týmu velké problémy. „Jednoznačně vyhrajeme a ani nebudeme potřebovat moc štěstí," říká Konstantintoulaki se smíchem a dodává: „Vždyť jsme mistři Evropy!"

Až tak je dodnes v Řecku živý překvapivý triumf týmu Otto Rehhagela na mistrovství v Portugalsku v roce 2004.

Konstantintoulaki tipuje výsledek 2:0 nebo 2:1. Pro modrobílé samozřejmě, o tom nemá žádné pochybnosti. Její spolusedící se do velkých spekulací raději nepouští. „O fotbale nevím nic," řekne Anastasia Mortaki a nechá raději mluvit svou kolegyni.

Její kamarádka zatím hodnotí předchozí výkon Čechů v utkání s Ruskem. „Rusko je ale ve skupině nejlepší," kývá uznale hlavou. Podle Stelly Konstantintoulaki je nejlepším hráčem jejího týmu Giorgos Karagounis z Panathinaikosu Athény. Pětatřicetiletý záložník za svou kariéru ale hrál i za slavný Inter Milán.

Obě Řekyně si studium v Plzni pochvalují. Město je podle nich opravdu hezké a život v Čechách si užívají. „Milujeme to tu," říkají.

„Jen počasí je většinou špatné, to nemáme rády," říká hovornější Stella Konstantintoulaki.

Tipy na zápas

Erikos Papoutsides, právník, jeho otec pochází z Řecka. Jeho tipem je výsledek 0:0.
Stella Konstantintoulaki, studentka medicíny na Lékařské fakultě UK v Plzni, původem z Athén. Podle ní utkání skončí 2:0 nebo 2:1 pro Řeky.