Nedlouho po svém zvolení pověřil nový plzeňský primátor Roman Zarzycký (ANO) šéfa městské policie Petra Vlka tím, aby přišel s návrhy, jak zlepšit její chod. V koncepci se měl Vlk věnovat i projektu, který zavedl, a to většímu počtu jednočlenných hlídek v ulicích Plzně. Toto téma stále vyvolává v zastupitelích i občanech Plzně kontroverzi, petici proti jednočlenným hlídkám sepsali i strážníci.

„Pokud vezmeme v úvahu, že tento rok odešlo z městské policie více než 20 strážníků, chtěl jsem, aby mě pan Vlk přesvědčil o tom, že to nebylo právě z důvodu zavedení jednočlenných hlídek. Důležité také je, aby se zlepšila spolupráce mezi městskou a státní policií,“ řekl Deníku Zarzycký, který se už dříve nechal slyšet, že je pro opětovné navrácení vícečlenných hlídek, ideálně dvoučlenných.

Na náměstí Republiky v Plzni bude vánoční jedle z Třemošné
Na náměstí Republiky v Plzni bude vánoční jedle z Třemošné. Dorazí v sobotu

Jak dnes Zarzycký sdělil, koncepci o změně fungování městské policie už od jejího velitele obdržel. Spokojený s ní však není.

„Materiál má tři strany a působí velmi vágně. Spolu s radním pro bezpečnost, panem Jiřím Winkelhöferem, jsme toho názoru, že postrádá koncepční řešení, které by mělo něco zlepšit. Navíc jsem chtěl od pana Vlka vysvětlit, proč si tak urputně trvá na jednočlenných hlídkách. Tohoto tématu se předložená koncepce však nedotýká vůbec,“ uvedl dále primátor.

Šéf plzeňských strážníků situaci komentovat nechtěl. „Nebudu se k tomu vyjadřovat. Byl to interní materiál určený pro pana primátora k dalšímu projednání. Komentování této situace je plně v jeho intencích, vyjadřovat se k ní tedy může coby politik on, a ne já. Ve středu odpoledne spolu máme naplánovanou schůzku, během které se bude koncepce projednávat,“ řekl v úterý Vlk, který plzeňské městské policii šéfuje od loňského roku.

Policie by si chtěla promluvit s mužem na snímku.
Někdo z domu na Plzeňsku sebral téměř půl milionu. Policie hledá muže z fotky

O zavedení většího počtu jednočlenných hlídek strážníků, které slouží pouze ve dne, se v zastupitelstvu diskutovalo už v červnu 2021. Vyvolalo to bouřlivou diskuzi. I přesto, že se plán na jejich zavedení setkal s vlnou nevole ze strany některých opozičních zastupitelů, byl po dlouhé debatě nakonec schválen.

„Z psychologického hlediska může občan jednočlenné hlídky vnímat pozitivně – vidí, že strážník může vykonávat službu sám a nehrozí tedy žádné nebezpečí. Navíc už dříve na řadě míst jednočlenné hlídky běžně fungovaly – psovodi, „botičkáři“ nebo cyklohlídky, takže je nutno poznamenat, že koncepce nepřináší zase tolik nového,“ zhodnotil loni v červnu velitel Vlk. Jednočlenné hlídky obhajuje dodnes.