VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jeden liják a Hracholusky mají po sezoně. Co s tím?

Hracholusky – Povodí Vltavy spustilo důkladný monitoring Hracholusek a okolí. Přehradní nádrž Hracholusky bude letos pod přísnějším dohledem než jindy.

12.4.2017
SDÍLEJ:

Vodní nádrž Hracholusky.Foto: Deník/Zdeněk Vaiz

Kvalitu tamní vody pozoruje Státní podnik Povodí Vltavy systematicky zhruba posledních 25 let, tento měsíc začalo na objednávku Plzeňského kraje s detailními rozbory nejen samotné nádrže a přitékající Mže, ale také potoků a vodních ploch v okolí. „Jde o malé vodní toky i rybníky, které jsme dosud tak detailně nesledovali, ale při takto cíleném projektu budeme," řekl hydrobiolog Jindřich Duras.

Data z rozborů mají pomoci odpovědět na otázky, co ovlivňuje kvalitu vody na Hracholuskách a jak ji lze především v horní části nádrže zlepšit.

Kolik je fosforu?

Jindřich Duras si myslí, že monitoring nepřinese v principu příliš nového, protože klíčová role fosforu, nejdůležitější živiny pro růst sinic, je známa a známy jsou i jeho zdroje – města a obce v povodí nádrže.

Výsledky monitoringu ale upřesní, kolik fosforu se z jednotlivých zdrojů do vod dostává. Budou důležitým podkladem pro jednání s obcemi, městy, podniky a dalšími subjekty, které ovlivňují obsah fosforu v řece Mži. „Je pravděpodobné, že velmi výrazný podíl na výskytu fosforu v řece bude mít špatné hospodaření s dešťovou vodou zejména v zastavěných oblastech. Když voda steče do splaškové kanalizace a propláchne ji, do vody se dostane směs velmi bohatá na fosfor.Stačí jeden takový impulz způsobený přívalovým deštěm a Hracholusky mají po sezóně. Sinice fosfor okamžitě využijí k intenzivnímu růstu," míní Duras.

Tři dobré sezony

Hracholusky teď mají za sebou tři dobré sezony. „V roce 2016 byla průhlednost vody dokonce nejlepší za dobu, kdy ji sledujeme," dodává Duras s tím, že je to i díky tomu, že nebyly deštivé roky, a fosfor se tedy do vody nedostával v takovém množství.

Zároveň ovšem Jindřich Duras tvrdí, že snížení obsahu fosforu zlepší průhlednost vody především v části přehrady mezi silničním mostem a hrází – horní část přehrady bude s průhledností a sinicemi bojovat dál, protože je blíže přítoku: „Tam voda jako zrcadlo nikdy nebude."

Že detailní rozbory chtějí, se radní Plzeňského kraje shodli v lednu. „Hracholusky vnímáme jako rekreační místo pro obyvatele celého kraje i pro turisty a chceme zanalyzovat, z jakých důvodů jsou ve vodě sinice, co vodu znečišťuje a kdo je největším znečišťovatelem," řekla radní pro životní prostředí Radka Trylčová(ODS).

České údolí čeká

Stejně jako Hracholusky chce kraj sledovat také vodu v plzeňské nádrži České údolí, která se potýká se špatnou kvalitou rok co rok. „Nádrž je fosforem přetěžována tak silně, že šanci na úspěch má pouze zásadní opatření: oddělit vhodným typem hráze dostatečně velkou plochu, například 15 – 20 ha tak, aby nebyla pod vlivem přitékající vody z Radbuzy," poznamenává Jindřich Duras.

Takové opatření by podle něj bylo nákladné, ale pro Plzeň a okolí by znamenalo přínos.

Autor: Pavel Korelus

12.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Mladý muž skočil z mostu mezi jedoucí auta

Soutěž Svačina roku byla pro Lukáše Tatara cennou lekcí, jak pracovat pod stresem.

Vaření bych za křeslo v kanceláři nevyměnil, říká mladý kuchař

Aukce pivních lahví vynesla rekordní sumu

Plzeň - Středeční aukce designových lahví Pilsner Urquell letos vynesla rekordní částku 1,6 milionu korun. Peníze půjdou na podporu Centra Paraple, jež pomáhá lidem na vozíku.

BMW bude v Karlovarském kraji stavět polygon za čtyři miliardy

Karlovarský kraj – První vývojový areál společnosti BMW Group ve východní Evropě pro testování autonomních vozidel vznikne v Karlovarském kraji. Areál, který představuje investici ve výši tříciferných hodnot v milionech eur, neoficiálně se hovoří v přepočtu až o čtyřech miliardách korun, nabídne několik stovek nových pracovních míst.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Brutální útok. Dostane recidivista 10 let?

Plzeň – Valér Milo byl již třikrát odsouzený na Slovensku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT