Na ustavujícím zastupitelstvu 14. listopadu, kde přebírala moc sociální demokracie, se ještě pochlubil, že i díky jeho přičinění kraj našetřil 820 milionů korun. Po pár hodinách ale musel občanský demokrat Vladislav Vilímec vstřebat pořádnou potupu, díky společnému odporu sociálních demokratů a komunistů nebyl zvolen do finančního výboru. Ani jako člen, i když bylo jasné, že toto místo je rezervované ODS.

„Beru to jako jejich ostudu, ne svoji. O tom, že jsem do finančního výboru nebyl zvolen, rozhodly podle mého názoru jen politické důvody, žádné jiné,“ opřel se do zastupitelů sociální demokracie předseda klubu ODS Vilímec.

Sociální demokracie přitom nabídla občanským demokratům předsednictví finančního výboru jako ´záplatu´ za kontrolní výbor, jehož vedení nabídli socialisté komunistům.

Šéfem finančního výboru se stal opravdu člen ODS, a to bývalý radní Pavel Karpíšek, stejné štěstí ale Vilímec neměl. „Nechápu, proč k tomuto kroku sociální demokracie při hlasování přistoupila. Byla daná nějaká dohoda o poměrném zastoupení ve výboru, je podivné, když nám tímto způsobem kádrují našeho kandidáta,“ kritizuje zpětně způsob rozhodování socialistů Pavel Karpíšek, který se právě na zastupitelstvu Vilímce po volbě zastal a poukazoval na jeho odbornost.

Současný ekonomický náměstek Milan Chovanec z ČSSD naopak naznačuje, že socialisté nabídli opozici ve výborech nadstandardní pozici. „Všechny tři zákonem dané výbory vedou opoziční zastupitelé v uvolněných pozicích. To je proti minulému období posun,“ připomíná Chovanec a vysvětluje postoj k Vilímcovi: „Rozhodně nebývá zvykem kádrovat kandidáty jiných stran. Na druhé straně je to svobodná volba. V současné době Plzeňský kraj čerpá z ROPu o jednu miliardu méně než Jihočeský kraj, důležitým vyjednavačem za náš kraj byl přitom právě pan Vilímec. Zastupitelé se proto nejspíš rozhodli, že jeho angažování by bylo nevhodné,“ dodává Chovanec.

Klub občanských demokratů se ještě bude domlouvat, kterého člena strany navrhne na prosincovém zasedání jako kandidáta na nezvolené místo. „Já bych znovu navrhoval právě pana Vilímce,“ předesílá Karpíšek.