Jde o tzv. pozitivní seznamy zvířat, které by měly pro chovatele (nejen) v České republice likvidační dopad. Pořídit si domů hada, papouška, pavouka či jiného mazlíka by nově bylo velmi komplikované, výběr by byl minimální. „Pozitivní seznam by se v případě jeho zavedení týkal každého chovatele. Výjimku by měly pouze certifikované zoo a záchranné stanice. Zavedením pozitivního seznamu by hrozil zákaz chovu většiny druhů živočichů a majitelé takových zvířat by je již nemohli rozmnožovat, obchodovat s nimi ani je vystavovat. Vlastněné exempláře by si mohli nechat pouze na „dožití“. Tímto krokem by byly zcela zlikvidovány například i veškeré výstavy a burzy,“ varuje Český svaz chovatelů (ČSCH). Protesty proti tomuto kroku v ČR rostou, nesouhlas vyjadřovali i lidé na sobotních Zoo trzích v Plzni, kde se podpisy plnil jeden arch s názvem „Odmítavé stanovisko k zavedení pozitivních seznamů“ za druhým.

„Zvířata, která nebudou na pozitivním seznamu, bude v podstatě zakázáno chovat, takže je to likvidace zájmového chovu. Bohatě by stačilo, kdyby se dodržovaly zákony CITES. Soukromí chovatelé mají spoustu druhů, které ani v zoologických zahradách neuvidíte. Díky nim přežívají, zatímco v přírodě vymírají,“ řekl Deníku organizátor zoo trhů a pracovník plzeňské zoo Zdeněk Bříza.

Protest chovatelů proti tzv. pozitivním seznamům | Video: Deník/Milan Kilián

Kritikem chystané novinky je i známý plzeňský veterinář a mezinárodně uznávaný terarista Vítězslav Honsa. „Myslím, že země by naopak měly chovatelství podporovat, ale pochybuji, že se to stane právě v Česku,“ uvedl Honsa, který připomněl, že i kvůli internetu klesá zájem dětí o přírodu. Právě chovatelství je jedna z cest, jak k ní mohou mladí najít cestu. Sám jako člověk, jenž cestuje po světě, a to i tam, kam turisté běžně nejezdí, vidí, jak mizí biotopy a s nimi živočišné druhy. „Tedy jednoznačně – zvířata chovat, nikoli nechovat,“ prohlásil.

Svůj protest proti pozitivním seznamům vyjadřovali v Plzni prodejci i běžní návštěvníci, kteří si přišli pro mazlíka, krmení, terárium, či se jen podívat s dětmi na zvířátka. „Pozitivní seznamy jsou naprostý nesmysl. Jen zbytečná buzerace pro lidi,“ myslí si Miroslav Kolář z Kaznějova. Doma má pavouky i hady. „Budeme likvidovat zvířata, která jsou zakázaná jen proto, že si to někdo vymyslel,“ posteskl si chovatel želv a hadů Miroslav Bíšek z Trnové.

Likvidační dopad by pozitivní seznamy neměly jen na chovatele, ale i na ty, kteří nabízejí zboží pro chov zvířat, produkují krmení a podobně. A výrazně biti by byli i zákazníci, kteří by neměli možnost si koupit zvíře, po němž touží, byť by byli připraveni mu poskytnout optimální podmínky.

Chov zvířat v České republice je již regulován, a to tzv. negativními seznamy. „Na nich jsou uvedeny vyjmenované druhy invazní, kožešinová zvířata, některé šelmy, hlodavci, ptáci, obojživelníci i hadi. Na tzv. nebezpečná zvířata se vztahují navíc specifické požadavky na jejich chovná zařízení. Zařazení druhů na negativní seznamy je vždy dobře odborně zdůvodněno,“ konstatoval ČSCH.

Partnerem Evropské komise je v této věci ministerstvo životního prostředí. To pozitivním seznamům nakloněno není. „ČR patří ke špičce zemí, které bojují proti ilegálnímu obchodu s ohroženými druhy (CITES). Vedle toho jsme vyhlášenou zemí chovatelů papoušků, želv, pěstitelů kaktusů. MŽP se snaží maximálně omezit černý obchod se vzácnými druhy, ale zároveň podporuje legální chovatele a pěstitele. Za lepší cestu, než přes zavádění nové regulace, máme posílení stávajících nástrojů a jejich vymáhání, tedy v oblasti CITES a například kontrol zdraví zvířat,“ uvedla na dotaz Deníku mluvčí MŽP Lucie Ješátková. Připomněla, že usnesení, kterým mj. vyzval Evropskou komisi (EK), aby prověřila vhodnost zavedení pozitivních seznamů, přijal Evropský parlament vloni. EK tento úkol začlenila do revize akčního plánu pro boj proti nezákonnému obchodu s ohroženými druhy. „Aktuálně EK proto mj. hledá nové nástroje pro omezení neudržitelného obchodu s volně žijícími a planě rostoucími druhy, např. "pozitivní seznam",“ informovala Ješátková s tím, že v tuto chvíli tedy probíhá odborná diskuze. Neprojednává se žádný konkrétní legislativní návrh.