Nabídka prodejců je pestrá. Pokud vám nevadí sáhnout hlouběji do peněženky, můžete si pořídit výstavní řezanou jedli normandskou třeba za tisíc korun i více.
„Jsou poměrně žádané, prodáme jich dost," potvrdil prodejce vánočních stromků před borským Kauflandem. Ty nejvýstavnější rovně rostlé exempláře mají v ohradě se stromky prestižní místo. Průměr kmene v místě, kde se stromek zasazuje do stojanu, přesahuje 20 centimetrů, výška je kolem dvou metrů, strom by stěží objali tři dospělí s rozpaženýma rukama.
To je ale luxus. Lidé volí spíš menší jedličky, smrky stříbrné či ztepilé nebo borovice. „Donedávna jsme měli všechny tyto druhy do výšky 170 centimetrů v akci za 199 korun, šly přes pokladnu jeden za druhým," potvrzuje prodavač.
V hobbymarketech je nabídka obdobná jako na tržišti. Menší jedli tu koupíte už za 299 korun, borovici či smrk rovněž. Lidé sem chodí také pro stromky zasazené v kontejnerech. „Mám ho na balkoně už třetím rokem, vždycky ho přesuneme na dva týdny do obýváku," řekla jedna ze zákaznic hobbymarketu. Přestože stromek má, šla obhlédnout právě trendy ve zdobení a koupit nové kousky.
Místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman potvrdil, že v ČR se prodává dlouhodobě až 1,3 milionu vánočních stromů. Prodej plastových stromků klesá, jejich podíl je asi deset procent. „Pokud roste životní úroveň, lidé kupují přírodní stromy. Více se vracejí k tradicím," uvedl.
Asi 90% stromků se pěstuje na plantážích. Je o ně vyšší zájem, protože stromky z lesa nejsou tak pěkné. Stagnuje také dovoz stromků z Dánska a Německa, dováží se téměř výhradně jen jedle. Borovice i stříbrné smrky jsou především z české produkce.