Jak co nejlépe hospodařit s energií a jak v budoucnu ušetřit až 80 procent nákladů za energie? Jaká je životnost solárního panelu a proč orientace střechy na jih není podmínkou? Na to i mnoho dalšího odpovídal Jaroslav Rada, který už ve středu 13. března chystá v plzeňském Parkhotelu celodenní kongres s názvem Energo vize 2024.

Společnost Česká síť je na trhu už dvě desetiletí. O solární elektrárny se nyní stará tým pětadvaceti lidí a s ohledem na rostoucí zájem, se výhledově bude muset rozšiřovat o další pracovníky.

Program kongresu najdete ZDE>>>

Vítejte u prvního dílu Podcastu Deníku speciál: Solární energie. Ve čtyřdílném speciálu bude vždy hostem odborník na problematiku solární energetiky a zároveň majitel úspěšné společnosti Česká síť, Ing. Jaroslav Rada.Ve čtyřdílném speciálu bude vždy hostem odborník na problematiku solární energetiky a zároveň majitel úspěšné společnosti Česká síť, Ing. Jaroslav Rada.Zdroj: Deník

„Když se dneska rozhodnete, že od nás chcete koncepci pro rodinný dům, tak do měsíce máte hotovo. Pak už jsou to jen vlastně detaily v podobě papírování a vyřizování dotací, ale zákazník už dávno šetří,“ vysvětluje Jaroslav Rada.

A jak dlouho a za jakých podmínek budou solární panely na vašem domě v kondici? „Výrobci většinou uvádím, že během třiceti let může produktivita solárních panelů klesnout přibližně o dvacet procent. Já jsem se ale nyní dostal k datům o asi deseti elektrárnách, které fungují patnáct let a z těch dat vyplývá, že největší výrobu měly historicky předloni, takže podle těch dat vlastně výkon těch panelů neklesá. Třeba v Německu jsou ty nejstarší solární elektrárny už třeba 50 let a prakticky ta degradace toho výrobku není žádná,“ překvapuje Jaroslav Rada, majitel společnosti Česká síť.

Další podcasty Deníku Ze západu najdte ZDE>>>

Důležitá je ale i údržba panelů, hlavně v případě, že nejsou umístěné v takovém sklonu, aby je mohl déšť přirozeně omýval. Jižní strana prý v případě dobře navržené elektrárny není rozhodně základ. „Zásadní je proto vždy individuální přístup ke každé konkrétní domácnosti a ke každému konkrétnímu zákazníkovi,“ vyzdvihuje Rada.

Co přesně znamená pojem komunitní energetika? Kolik už tým kolem Jaroslava Rady postavil solárních elektráren? A jaká je budoucnost elektromobility? Poslechněte si v tomto podcastu. V dalším díle se podíváme na problematiku řešení energetiky pro bytové domy a přínos elektromobility na sídlištích.

Do podcastu Deníku Ze západu se můžete zaposlouchat také zde:
YOUTUBE - Ze západu - Jaroslav Rada
SPOTIFY - Ze západu - Jaroslav Rada