Kdyby snad měl někdo pochybnosti, jestli už to letošní zima opravdu vzdala a nastalo jaro, může se podívat na komíny, kde vloni vídal čápi. Většina hnízd je už obsazená a lidé mají své oblíbené živé atrakce zpátky.

Například do jihoplzeňských Chocenic se čápi z teplých krajin vrátili minulý týden. „Vrátili se 23. března. Hnízdí jako vždy na komíně bývalého lihovaru," říká starosta Bohuslav Heřman s tím, že lidé je pravidelně vídají také na lukách u rybníka u hlavní silnice. „Objevují se u nás také černí čápi, ale ne tak často," dodává.

Na lihovarském komínu v centru obce čápi pravidelně hnízdí také ve Šťáhlavech. „Přiletěli zároveň s jarem 20. března," popisuje zase šťáhlavský starosta Václav Štětina. Během zimy si prý hnízdo šťáhlavského páru vyzkoušel jeden jiný čáp, ale dlouho v něm nepobyl. „Byl špinavý a brzy odletěl. Zřejmě nějaký cestovatel," zasmál se starosta.

Mezi ostře sledovaná hnízda patří i to, jež čápi mají od roku 2012 na komíně druhého stupně Základní školy v Líních. Letos se tam čápi ještě nevrátili, ale ředitel Bohumír Landrgott věří, že cestu najdou: „Vloni tady vyvedli tři mláďata, vrátit se musí." Čápi prý zatím nejsou k vidění ani na lukách v okolí Líní. „Sledujeme to, protože nás to zajímá. Ještě asi mají čas," míní ředitel.

Podle Petra Pelikána ze Záchranné stanice Spálené Poříčí se i letos potvrdilo, že se čápi vracejí rok od roku dříve. „Například sem do Spáleného Poříčí letos přiletěli už 25. února, to je velmi brzy," popisuje. Nejdříve prý vždy přilétají samci, samice až zhruba čtrnáct dní po nich. Samci mají často za úkol uhájit své loňské hnízdo před jinými ptáky, kteří by je chtěli zabrat. Když na hnízdo přiletí samice, zdraví se ptáci charakteristickým hlasitým klapáním zobáků.

„Letos už jsou všechna hnízda, která monitorujeme, obsazená. Přiletěli i čápi černí," tvrdí Petr Pelikán.