S novým samcem Tiberem se ale na sebe budou dívat jen přes mříže. S ním by zoo ráda do chovu počítala, s Tsamarou už ale kvůli věku ne.

„Pokud teď není březí, už to nebudeme zkoušet," potvrdila kurátorka šelem Lenka Václavová. V případě, že patnáctiletá Tsamara březí je, otcem mláďat by byl samec Bajkal, s nímž už mláďata jednou měla a který byl v Plzni na námluvách až do prosince loňského roku.

Samec, jenž do Plzně přijel minulé úterý, je z královédvorské zoologické zahrady, narodil se tu v červenci 2012. Zhruba dvousetkilový Tiber měl původně odjet do Japonska, tamější zoo ale s tou českou příliš nekomunikuje. „Ve Dvoře Králové už zůstat nemohl, takže jde zatím o výpomoc. Pokud o něj japonská zoo nebude mít zájem, rádi bychom si ho tady nechali pro další chov," říká Václavová.

Tiber byl před cestou do Plzně uspán a zatím je pořád ve vnitřní ubikaci. „Musí si na ni zvyknout. Kdybychom ho už pustili ven teď, dovnitř bychom ho už asi nedostali," doplnila kurátorka šelem. Slíbila, že návštěvníci mohou nový přírůstek zahlédnout do čtrnácti dnů.

V Plzni se mláďata tygra ussurijského narodila naposledy v létě 2011, na svět tehdy přišli tři kluci – Cicero, Cézar a Cyril. Kromě těchto trojčat se v Plzni narodili ještě Berry a Bella (2005) a Amur (1982).

Dvouletý samec Tiber přijel do Plzně ze zoo ve Dvoře Králové