Zaměstnanci japonského úřadu a další obyvatelé sbírku mezi sebou sami iniciovali a již dvakrát na sbírkový účet poslali vybrané peníze. Celková suma činí bezmála 280 tisíc korun a momentálně v Takasaki probíhá třetí kolo sbírky pro Plzeň. Informovala o tom mluvčí plzeňského magistrátu Eva Kriegerová.

„Město si iniciativy občanů z Takasaki nesmírně váží, jejich obětavost a ochota prohlubuje česko-japonské přátelství. Svou laskavost vůči Plzeňanům projevilo Takasaki již poněkolikáté. Bylo tomu například i před dvaceti lety, kdy Plzeň zasáhla ničivá povodeň. Tehdy jako naše jediné partnerské město uspořádalo sbírku na pomoc Plzeňanům,“ uvedl primátor města Pavel Šindelář.

Finance z veřejné sbírky pomáhají lidem se zajištěním dlouhodobého bydlení. "O dary mohou žádat Plzeňané v tíživé životní situaci i Ukrajinci, kteří v Plzni našli útočiště v důsledku ruského útoku. Právě informace o tom, jak Plzeň pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny, spustila v Takasaki vlnu solidarity a tamní obyvatelé se rozhodli partnerské Plzni pomoci," sdělila mluvčí.

„V polovině června přišla z Takasaki na účet veřejné sbírky částka přesahující 136 tisíc korun. Ke konci července byla připsána druhá platba ve výši téměř 143 tisíc korun. Těchto bezmála 280 tisíc korun je neuvěřitelná suma, kterou mezi sebou obyvatelé japonského města vybrali. Jejich iniciativa je obdivuhodná a patří jim velké poděkování,“ řekl náměstek primátora David Šlouf, který vznik veřejné sbírky inicioval.

Rozdělování peněz z veřejné sbírky administruje Odbor dostupného bydlení a sociálního začleňování Magistrátu města Plzně. Momentálně z účtu odešlo již několik plateb zajišťující dlouhodobé bydlení Plzeňanům i uprchlíkům z Ukrajiny. O rozdělování peněz se stará nově vzniklá městská realitní agentura, která sleduje nabídku a poptávku na trhu s nemovitostmi.

Veřejná sbírka Pomáhající Plzeň

Finanční veřejná sbírka s názvem Pomáhající Plzeň byla vyhlášena 8. března 2022 na pomoc lidem nacházejících se na území města Plzně, kteří museli z důvodu války na Ukrajině opustit svoje domovy, ale také lidem, jež se ocitli v tíživé životní situaci způsobené bytovou nouzí. Číslo transparentního účtu města Plzně u Komerční banky je 123-5443790227/0100. Sbírka je časově neomezená, zájemci mohou na sbírkový účet stále peníze posílat. Kromě darů od firem a společností na účet opakovaně přispívají i někteří Plzeňané.