Exmoorským ponyům, kteří od začátku prosince loňského roku, žijí v Jánském mokřadu u Nýřan, dělají nově společnost pratuři. Do unikátní přírodní rezervace je z Milovic přivezli v úterý 11. ledna pracovníci plzeňské zoologické zahrady. Pratury stejně jako koně vypůjčila Plzeňskému kraji organizace Česká krajina.

„Máme vypůjčené dvě mladé samice a jedno tele, také samičku,“ informoval vedoucí krajského odboru životního prostředí Martin Plíhal s tím, že pratuři se momentálně nacházejí v mokřadu v aklimatizační oboře, aby si na nové prostředí zvykli. „Stejně jako exmoorští ponyové budou pasením pečovat o cenný biotop, přičemž pratuři se živí dvouděložnými rostlinami a koně trávou. Vhodně se tak doplňují,“ řekl Deníku Plíhal.

Vedoucí odboru uvedl, že mezi koňmi a pratury nehrozí žádné konflikty. „Budou se dobře snášet a nebudou na sebe útočit,“ poznamenal.

Stanislav L. u Krajského soudu v Plzni.
Bez slitování: Stařenku zbil, zneužil a uškrtil. Poté jako vězeň udal Kajínka

Pratuři měli být do obory umístěni už před měsícem, jejich odchyt v rezervaci v Milovicích ve středních Čechách se však nezdařil. „Zvířata jsou velmi plachá, veterináři se k nim tehdy nepodařilo přiblížit na dostřel uspávací pušky. Proto jsme rádi, že dnes odchyt vyšel,“ sdělil Dalibor Dostál, ředitel České krajiny, která pratury pro nýřanskou rezervaci bezplatně poskytla.

Zvířata zvedla velkou vlnu zájmu a podle Martina Plíhala tak navštěvuje vzácnou lokalitu mnoho lidí. „Bohužel se často stává, že návštěvníci nerespektují značení a chodí do částí mokřadu, kde je to zakázané a ničí tím biotop,“ upozornil Plíhal.

Plzeňský kraj tomu chtěl předejít a tak v mokřadu už dříve vybudoval stezky. „Nyní chceme rezervaci osadit dalším informačním značením a více na lokalitu dohlížet. A pokud se chování návštěvníků nezlepší, budeme muset zpřísnit. Očekáváme přílet vzácných ptáků, kteří by měli v lokalitě zahnízdit,“ odůvodnil.

Soud, kladívko. Ilustrační foto.
Tlak na disidentky byl extrémní, jedna opustila ČSSR. Člen StB jde před soud

Janovský mokřad vznikl v místě zaniklého rybníka a poskytuje útočiště mnoha vzácným a ohroženým živočichům, převážně ptákům a obojživelníkům, ale také hmyzu a motýlům. Za přírodní rezervaci byl vyhlášený v roce 2021.