Pak se rozhodl vypsat společně s Plzeňským biskupstvím sbírku na zvony do stejného kostela. Vybírá se do kasiček v jeho kavárnách CrossCafe a na dalších místech. 48letý podnikatel Jan Janák říká, že dostavbou věže by na sebe Plzeň přitáhla nevídanou pozornost. A tím, že plzeňské katedrále chybějí zvony, chybí zároveň městu jeho významná kulturní součást.

Jak aktuálně vypadá sbírka na zvony? Určitě se bude letos odlévat?
Máme asi 2,6 milionu korun, což je buď na jeden velký zvon, nebo na dva malé. Někdy na podzim už vyroste na náměstí Republiky u katedrály konstrukce, na které bude zavěšen první zvon odlitý za peníze z veřejné sbírky. Budou na něm štítky se jmény dárců, kteří si je koupili. Lidí, kteří si certifikáty pořídili, je už více než 60, což opravdu považuji za úspěch.

Prý jste musel zvednout personálu v CrossCafé platy, protože lidé házejí drobné do kasiček, místo aby je nechávali jako spropitné.
Je pravda, že část spropitného končí v kasičkách a že to nějakým způsobem baristkám kompenzujeme. Ale musím říct, že to jsou dobré duše a vědí, že to je pro dobrou věc. Tudíž by se na ně měli všichni koukat tak, že i ony jsou přispěvatelky…

Když zaměstnáváte tak dobré duše… dal jste vy osobně taky nějaké své peníze na zvony?
Upřímně, zatím ne. Já mám ještě dost času. Abych byl přesný, dávám při každé příležitosti spoustu drobných. Ale žádnou významnou částku jsem zatím nedal, předpokládám, že si koupím také certifikát se jménem.

Míníte tím, že když máte dost času, že třeba na konci sbírky, až bude něco chybět, tak to doplatíte? Co obejít bohaté lidi, najít mecenáše?
Je to o občanském přístupu lidí v našem městě. Jsme město ve střední Evropě. A takové město bez zvuku zvonů… Prostě mu tím chybí významná kulturní součást. Když chcete v americkém filmu navodit atmosféru Evropy, tak uděláte červené střechy a bimbání zvonů. Pak máte Evropu naladěnou. Každý Američan ví, že je v Evropě. Zvony do Plzně patří, celou historii města tu byly, nejsou tu posledních sedmdesát let. Musí se o ně postarat lidi, kteří tady žijí.

Nápadu na zvony předcházel nápad přistavět katedrále druhou věž. Do architektonické soutěže jste musel investovat spoustu peněz i energie. Co vás to napadlo?
Bylo to nakonec mnohem víc peněz, než jsem si na začátku myslel. A také podstatně víc energie, ale to už patří k věci. Motiv dvou věží je letitý, není to o tom, že by to napadlo zrovna mě. Před šesti sty lety tam měla druhá věž stát, chtěli ji tam, ale nepostavili ji. S největší pravděpodobností kvůli penězům. Vždycky se všechno děje kvůli penězům. Nejspíš došly, takže se postavila jenom jedna. Dnes už ví o dvou věžích v Plzni kdekdo, před architektonickou soutěží o tom nevěděl skoro nikdo.

Rozpoutal jste nevídané emoce.
Měl jsem to dlouho v hlavě a vždycky jsem se na to koukal perspektivou města a pohledem toho, kdo v Plzni bydlí a má ji rád. Nikdy mě v představách o podobě nové věže nenapadlo, že by mělo jít o historizující záležitost, která by se připodobňovala katedrále. Viděl jsem jinou, moderní věc, která by něco říkala o naší době. Proč bychom ji nemohli dostavět teď, když tam staletí chybí? Tohle se přece děje i dneska. Máme dvě věže na fotbalovém stadionu? Nemáme. Nejsou peníze. Možná, že je tam budeme mít za rok, nebo za třicet let, nebo taky nikdy. Vždycky to má racionální důvod. A stejně tak my, pokud chceme, teď máme racionální důvod tu věž dostavět.

Vy vážně věříte, že ta druhá věž bude jednou v Plzni stát?
Věřím. Její základy existují a věž je postavená skoro do půlky. Je to velká příležitost. Podívejte se, co způsobila jen ta architektonická soutěž, jak to všechny zvedlo ze židle. Jedni byli pobouření, druzí nadšení. Faktické postavení věže by jistě mělo nesrovnatelně větší emoční sílu. Kdyby se povedlo, že by se ta věž povedla, že by ji dělal dobrý architekt a že by se na ni lidé jezdili koukat, tak by to určitě vzbuzovalo zájem lidí a architektonických škol po celém světě. Máme příležitost postavit v Plzni a pro Plzeň něco výjimečného. Půlka věže je v katedrále hotová. Nic levnějšího a jednoduššího, než jak na Plzeň upoutat pozornost, jsem nenašel.

Možná by se našla nějaká prospěšnější stavba, která by Plzni slušela.
Svět je o zážitcích, adrenalinu, penězích, marketingu, informacích. Když postavíme věž a všichni se o tom dozvědí, řeknou si bravo, Plzeňáci si klidně troufnou postavit věž. V době, kdy nejsou peníze na to ani ono, tak oni postaví věž. Pokud bychom ji opravdu postavili, tak ona na všechno to ostatní může vydělat. Přitáhne neuvěřitelnou pozornost na město, na lidi v něm. Pokud je investor, který má peníze a chce postavit tady továrnu, nebo jinde továrnu, a podívá se na město, kde žijí lidi s odvahou, usoudí, že jsou lepší než lidi jinde, zaprdění, kteří neudělají nic. Ta věž by dokázala nevídané v porovnání s tím, kolik peněz by stála.

Kolik peněz by stála?
Já nevím, několik desítek milionů korun. To není nic oproti tomu, kolik různá města investují do různých věcí a brečí, že nemají peníze na to či ono. Věž by peníze mohla přinést. Lze jen stěží spočítat, jak by se ty peníze vracely, to je vždycky pofiderní záležitost. Předpoklad toho, že by tu bylo významně více turistů, že by se na Plzeň koukalo jiným pohledem, tak ta tu prostě je. Stěží mně to někdo bude vymlouvat.

Popravdě si nedovedu představit, že by se vážně stavělo. Kolik kontroverze způsobily jen zlaté kašny na náměstí.
Na příběhu kašen je vidět, že se postupně mění náhled na ně z negativního v pozitivní. Víc lidem se to už líbí, než nelíbí, a víc lidí je rádo, že tam stojí. Je to lepší, než kdyby tam nebyly. Myslím si, že je dokonce škoda, že tam nestojí ve větším rozměru, jak byly navrženy. Buďme rádi, že tam jsou, že se něco děje. Žijeme ve 21. století a nových staveb ´pro potěšení´ je málo.

Začal jste věžemi, pak zvony. Čím překvapíte Plzeňáky příště?
Pokud budu chtít překvapit, tak vám to přece teď neřeknu. Mám takové dvě věci v hlavě a také už víc zkušeností s tím, jaké to může mít dopady. Řeknu vám, že když se soutěž na dvě věže vyhlásila, objevilo se to v novinách a začal humbuk, skoro jsem se na katedrálu ani nemohl podívat. Tak velkou pokoru jsem k ní nikdy neměl, jako když to vyšlo v novinách. Úplně jsem se lekl, bál jsem se toho, co že si to člověk troufne. A pak jsem si uvědomil, jak je dobré, že je člověk svobodný a že to může. To je super. Najednou zjistíte, že to můžete udělat, a to na bázi svého vlastního nápadu a svých vlastních peněz a prostě si to uděláte. Nikoho tím nepoškodíte, spíše bych řekl, že tím někoho potěšíte.

A řada lidí řekne, kdyby raději udělal něco prospěšnějšího…
Pro mě osobně je svoboda toho, že člověk může udělat, co skutečně chce, opravdu vrchol. Dokážu si to užít, protože jsem v socialismu strávil hodně let.

Prostě jste vydělal hodně peněz a teď se bavíte.
Tak to není. Za prvé jsem hodně peněz nevydělal. Jsem normální běžný podnikatel, co zaměstnává přes 200 lidí. Tenhle rozměr se nedá srovnávat s velkopodnikateli, kteří tady, v Česku, jsou. Dělám v branži, která má nejmenší produktivitu práce. Nejsme IT firma, která má schopnost vydělat moře peněz naráz. Vyděláváme víceméně malé peníze, ale pořád. Když tu službu děláme dobře, tak vyděláváme.

Chtěla jsem říci, že se veřejně angažujete za své peníze, nemáte jen nápady, ty má kdekdo, ale potřebuje k tomu mecenáše nebo granty, dotace, půjčky.
To je v principu. Já jsem nikdy nežádal o žádnou dotaci ani úvěr. Jsem přesvědčen o tom, že můžu pracovat tak, že se rozhoduju za sebe, za své peníze. To, co si vydělám, si utratím. A to, jak a za co, to je ta svoboda. Nedovedu si představit, že bych za někým šel a řekl: dej mi tři sta tisíc na tuto akci, abych ji mohl provést. To je teď móda. Vezměte si Evropskou unii. Mezi EU a dotací může být prakticky rovnítko. Je to tak chápáno, EU znamená dotaci, kterou je třeba vymačkat. Mám pořád nabídky na to, jak získat evropské dotace. Ale to mě vůbec nezajímá. Mně jsou dotace šumafuk. Dotace nikdy žádné plusy nepřinese. Nechci, aby to působilo přemrštěně, nepřipadám si výjimečný. Jenom nejsem zvyklý si půjčovat a nebudu to dělat. Na svůj život se vždycky můžu koukat touto perspektivou, která je velmi drahá. A proto je také velmi cenná. Když si do toho pustíte dotaci, už to tak drahé není. Ale proto to taky není tak cenné. Myslím, že tak uvažuje řada lidí.

Fakta o zvonech pro sv. Bartoloměje

Bartoloměj, Marie, Jan a Hroznata. Tak se budou jmenovat nové zvony pro plzeňskou katedrálu sv. Bartoloměje. Přibudou k Prokopovi a Anně, zvonům, které jsou nyní v katedrále zavěšeny. Každý, kdo přispěje více než deseti tisíci korunami, si může na zvonu koupit místo na své jméno. Jmény budou zdobeny tři zvony, až na Marii. Zvon s tímto jménem platí člověk, který už poslal 400 tisíc korun a chce ho financovat celý sám. Proč zrovna Marii? Kvůli své ženě, která se tak jmenovala. Jména zvonů jsou jasná. Až na Hroznatu budou totožná s názvy originálů, které kdysi v katedrále zvonily, ale dvakrát byly zrekvírovány (roztaveny pro válečné účely). Kde se tedy vzal Hroznata? Původně bylo v Bartoloměji zvonů pět. Největší, jmenovec katedrály Bartoloměj, byl ale tak velký, že dnes už by se dovnitř bez bourání nedostal. Takže za něj budou dva menší zvony, které by měly docílit kýžený souzvuk všech najednou.