V na rohu ulic K Plzenci a Pampelišková v plzeňských Černicích, nedaleko od OC Olympia, si povšimla na chodníku bezvládné ženy. Ihned zastavila a vyběhla zjistit, co se stalo. Paní byla v bezvědomí a nedýchala. Kousek od ní ležel mobilní telefon.

"Šla jsem od dcery na zastávku MHD, když se mi zcela neočekávaně udělalo špatně a zatočila se mi hlava," popisuje dnes situaci bývalá učitelka ZŠ Daniela Moravcová. "Vytáhla jsem mobilní telefon a vytočila dceřino číslo, chtěla jsem, aby pro mne přijela. Do telefonu už jsem ale nic neřekla, protože jsem zkolabovala," pokračuje.

Jana Průchová nezaváhala - pacientku zběžně prohlédla, uvolnila jí dýchací cesty záklonem hlavy a protože zjistila gasping, okamžitě začala resuscitovat. Mezitím volala na tísňovou linku 155, aby na místo přivolala své kolegy záchranáře. Po několikaminutové resuscitaci se pacientka probrala k plnému vědomí a ZZS PK jí transportovala na urgentní příjem FN Plzeň. Pacientka utrpěla fibrilační zástavu srdce a následně ve Fakultní nemocnici absolvovala operaci srdeční chlopně. O svém onemocnění neměla před tím ani tušení. Po prodělané příhodě se plně zotavila, svojí zachránkyni vypátrala a přišla Janě Průchové do sídla ZZS PK na Klatovské třídě poděkovat za záchranu života.

Jana Průchová při cestě z práce zachránila lidský životJana Průchová při cestě z práce zachránila lidský životZdroj: Vítězslav Sladký

"Můj strážný anděli, děkuji osudu, že mi Vás seslal právě tehdy, když jsem Vás nejvíc potřebovala," začíná děkovný dopis od paní Daniely. Bylo opravdu obrovským štěstím, že místem právě projížděla velezkušená a v resuscitaci trénovaná zdravotní sestra, která před svou kariérou hlavní sestry ZZS nejenže pracovala ve výjezdových skupinách, ale dokonce létala v posádce letecké záchranné služby. Ač s sebou neměla žádné pomůcky, pacientku účinně zresuscitovala tak, že netrpí žádným neurologickým deficitem.

"Neváhala jsem ani vteřinu, hned naběhly zažité mechanismy, které člověku z hlavy nikdo nesmaže. Pouze mi komplikovaly práci déšť a zima. Také mi v telefonním hovoru s naším operátorem Zdravotnického operačního střediska dělalo trochu potíže popsat, kde přesně se nacházím. Vše se odehrálo v řádu minut. Prochladlá jsem odjela normálně domů. Pobrečela jsem si, až když mě paní Moravcová vyhledala a kontaktovala, " vzpomíná Jana Průchová s tím, že měla obrovskou radost, že vše dobře dopadlo a pacientka se uzdravila. Jaký by byl její osud, pokud by právě neprojížděla kolem, lze jen těžko odhadnout.

Fibrilační zástavy postihují zcela neočekávaně lidi nejrůznějšího věku, občas i velmi mladé sportovce. Pokud není alespoň laická resuscitace zahájena do dvou minut, hrozí pacientovi nejrůznější neurologické postižení, v případě delší prodlevy mozková smrt.

Příběh Daniely Moravcové má ale šťastný konec, vše dopadlo dobře a my můžeme být na všímavost a pohotovost naší hlavní sestry Jany Průchové právem hrdí!

Vítězslav Sladký