Jste zatím spokojen?
Mile mě překvapuje, že na výstavách a třeba na představeních nového cirkusu vidím lidi, kteří určitě nejsou pravidelnými běžnými diváky takových kulturních akcí. To znamená, že se podařilo ke kultuře dostat nové lidi. Akce se také daří plnit diváky, třeba dvě výstavy Jiřího Trnky nebo Gottfrieda Lindauera, koncerty v Besedě a další. Je vidět, že lidi nabídka láká a akce si mezi sebou nekradou návštěvníky.

Co bylo pro vás osobně to 'nej'?
Z šesti set akcí se těžko vybírá, ale z výstav mě ohromně baví průřez od komunitního po špičkové umění, který je v depu, a Trnka, Lindauer, Sutnar. To je něco, co by měl vidět každý. Všechna představení nového cirkusu byla úžasná, každé bylo jiné, a za sebou máme i úžasné koncerty, ať už operu na Lochotíně nebo Lynyrd Skynyrd.

Zmínil jste DEPO 2015. To je jedna z nejdůležitějších věcí, které letos začaly fungovat. Má fungovat i dál a tvořit takový spojovací prvek mezi letošním a příštím rokem, kdy už hlavním městem kultury nebudeme…
My už budeme Evropským hlavním městem kultury vždycky, tak jako všechna předchozí. Depo dnes žije tak intenzivně, že v něm máme čtyři firmy, které si zpracovaly byznysplán, přes třicet lidí ve společných sdílených kancelářích, pravidelně tam probíhají cyklodílny, každý den tam chodí školní třídy na doprovodné programy k výstavám a na výstavách se denně protočí přes sto lidí, což je nad průměr českých galerií. Ten prostor skutečně žije ještě v odpoledních hodinách, kdy se tam konají pravidelná setkání lidí spojených s byznysem. Programátoři, obchodníci, firmy, které chtějí vyjet na zahraniční trhy. To jsou věci, které depo nabízí. Myslím, že funguje tak, jak má a jak má fungovat do budoucna, aby bylo udržitelné.

Druhý kulturní půlrok je před námi. Na co se chcete po organizační stránce hlavně zaměřit?
Ještě zlepšujeme služby pro návštěvníky města. Například aplikace Skryté město už má i německou verzi. Připravujeme se na obrovský projekt obřích loutek v ulicích a chystáme udržitelnost projektů. Hodně se věnujeme tomu, jak projekty nastavit tak, aby je bylo možné zachovat.

Co kromě depa by mělo v Plzni po roce 2015 zůstat?
Vytypovali jsme finančně nenáročné projekty s velkým dopadem. Týká se to třeba Evropského dne sousedů, Bavorských dní, Pěstuj prostor je už také samostatná fungující neziskovka. Určitě se podíváme i na úspěšné letošní akce typu Festivalu světla, na něž chceme navázat.

Ale nebude to tak, že by měly zůstat osvědčené akce a další nepřibývat? Asi se počítá s tím, že popostrčí nějaké další…
Přesně tak. Ideálně by se mělo stát, že při příštích grantových výzvách bude ve městě o tři čtyři pět žadatelů více, kteří se inspirují a budou vymýšlet vlastní projekty. Jsem přesvědčen, že publikum se už rozšířilo a tím pádem přibudou i organizátoři.