„Plzeň je samozřejmě můj divadelní domov a mým divadelním domovem zůstane," říká Jan Burian, který v Plzni jako režisér pracoval už v roce 1987 a od roku 1995 plzeňskou scénu vede. „Mé pocity jsou v tuto chvíli smíšené. Na jednu stranu se těším na novou práci, na druhou stranu plzeňské divadlo navždycky zůstane mou základnou, o kterou se budu opírat. Do jaké míry se Národní divadlo stane mým druhým domovem a zda se jím vůbec stane, se teprve uvidí," svěřil se Jan Burian s pocity, které provázejí jeho odchod z plzeňského divadla. „Naučil jsem se v Plzni spoustu věcí, vždyť nikdy předtím jsem ředitele divadla nedělal," pokračuje s tím, že k těm nejdůležitějším zásadám patří, že šéf má mít rád i ty lidi, kteří jej nesnáší. Dále, že každé rozhodnutí musí být dobře promyšleno a vždy by před ním měl šéf vyslechnout všechny strany.

Zároveň podle Jana Buriana šéf musí tíhu svého rozhodnutí unést. „A taky vždy musí mít na paměti, že se rozhoduje mezi dvěma špatnými možnostmi. Šéf by měl umět vybrat tu méně špatnou. Kdyby šlo o rozhodování mezi dobrou a špatnou možností, tak by ředitelovat mohl skoro každý, na tom není nic obtížného," glosuje Jan Burian a dodává, že svůj odchod na novou pozici nebere jako rozchod s plzeňskými kolegy a počítá, že se s nimi bude dál vídat.

Zítra Jana Buriana čeká setkání s ministrem kultury a odpoledne jednání se sponzory a personálním oddělením Národního divadla.

JAN BURIAN

*narodil se v roce 1959
*v roce 1984 absolvoval studium divadelní režie na pražské DAMU
*od roku 1989 vedl soubor činohry v Divadle J. K. Tyla v Plzni
*V letech 1991 – 1995 pracoval jako režisér Divadla na Vinohradech
*V roce 1995 nastoupil jako ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni
*roku 2004 byl jmenován docentem
*je vedoucím Katedry činoherního divadla na pražské DAMU