Sice zatím jen virtuálně, ale i tak už je teď jisté, že na podzim příštího roku budou moci návštěvníci mimo jiné na vlastní kůži vyzkoušet stav beztíže nebo se seznámí s principem černých děr. Celkem Vesmír vyjde zhruba na 14,4 milionů korun.

„Celkem jde tři desítky exponátů, z nichž jsme většinu vymysleli sami," popisuje mluvčí plzeňského science centra Tomáš Moravec. Na exponátech pracovali už od ledna tým složený z odborníků na fyziku, didaktiků Západočeské univerzity a v neposlední řadě také průmyslové designér Štěpán Soutner. „Didaktici řekli, co by měl který model představovat a jak se má obsluhovat, a já jsem tomu dal konečnou podobu," vysvětluje Soutner.

Nejdražším exponátem je gyroskop simulující stav beztíže. Jde o jakési tři obruče, z nichž každá se otáčí po jiné ose. „Uprostřed bude křeslo, do něj si člověk sedne a celý gyroskop se roztočí. Takový trochu jiný kolotoč, ale dezorientace je podobná stavu beztíže," doplňuje designér. Tento prvek bude Techmanii stát přibližně na milion korun.

Zajímavý bude i model fází Měsíce. Návštěvník si šlapáním bude sám regulovat otáčení naší přirozené družice. „Pohon je v modelu Země, Slunce nahrazuje světelný zdroj a v prosklené podlaze se střídají všechny fáze Měsíce," popisuje Štěpán Soutner, který se během posledních týdnů stal díky této práci takřka odborníkem na vesmírné a jiné jevy. Další prvky zábavnou formou ukážou princip sopky, tornáda, přiblíží vznik kráterů či vývoj hvězd.

Celá expozice musí být hotova už za rok, teď bude Techmanie vypisovat výběrové řízení na firmu, která vše vyrobí. „Předpokládáme, že zájem bude, ale firem, které by dokázaly splnit naše požadavky, po Evropě příliš není," míní Tomáš Moravec.

Není však vyloučené, že se některé modely bude ještě měnit. „Firma může říct, že to takhle nejde vyrobit, takže pak budeme hledat kompromis," je připraven mladý designér.

Na podzim příštího roku by si nově zrekonstruované a vybavené prostory v areálu bývalé Škodovky měli prohlédnout první návštěvníci. Do té doby musí být vše vyzkoušené a doladěné. „Jen zkoušky funkčnosti potrvají přibližně dva měsíce," upozornil mluvčí centra.

Expozice Vesmír

- Vše je rozdělené do tří částí: Svět kolem nás, Kosmonautika a Vesmír, který se dále dělí na Zemi, Měsíc, sluneční soustavu a tzv. Hluboký vesmír
- Celkem jde o 27 interaktivních exponátů a 4 doplňky, náklady jsou vyčísleny na 14,4 milionů korun
- Kromě fyzika Tomáše Meisera, který přípravu koordinoval po odborné stránce, se na obsahu podílel tým didaktiků ze ZČU v Plzni a dalších institucí, např. Jindřich Káža, Pavel Mentlík, Jitka Soukupová, Jan Krotký
- Podobu exponátům vtiskl designér Štěpán Soutner, laureát ceny Talent designu 2011