Do 16. května 2010 tam mohou zájemci na vlastní oči vidět kromě jiných zajímavostí také dochované pozůstatky sestřeleného amerického bombardéru, který se 22. února 1944 zřítil v Dubči u Nepomuku.

Expozice je tematicky rozdělená do čtyř místností a jak uvedl odborný pracovník muzea Josef Koželuh, lze obsah výstavy vystihnout zkratkou: „Celkové připomenutí hlavních událostí, které se v regionu v oněch letech přihodily, shrnujeme výstižným označením '3 O'. Okupace, odboj a osvobození.“

Na výstavě spolupracovalo Západočeské muzeum, ale i několik amatérských sběratelů, kteří některé exponáty muzeu zapůjčili. V první místnosti si můžete prohlédnout vrtuli ze zříceného bombardéru, v další jeho nejrůznější součástky, motory, modely letadel, ale třeba i americkou vlajku s podpisem Raymonda A. Nouryho, který jako jediný z jedenáctičlenné posádky tohoto letounu havárii přežil.

„Mezi věcmi, které se v místě katastrofy dále našly, byl i zlatý prsten, který patřil pilotovi bombardéru Georgi Goddardovi. V době války čekala jeho manželka v Americe dítě; to však bohužel nikdy nespatřil. Díky nalezenému prstenu se pak po čase podařilo nálezci jeho dceru přes oceán kontaktovat,“ říká Koželuh.

Třetí a čtvrtá místnost se nesou v duchu vojenských uniforem a zbraní a visí tu i dvě velké původní vlajky, které na jižním Plzeňsku vlály 7. května 1945. Dále jsou po stěnách rozvěšeny staré fotodokumentace. „Pořízení některých snímků muselo být velice riskantní. Třeba tato fotka, kde je zachycen ústup Němců ve Štěnovicích,“ míní muzejník a ukazuje na další zajímavé obrázky: „Tady můžete vidět následky bombardování. Znal jsem člověka, který byl svědkem neštěstí, když se omylem zamířilo na Dobřany a Novou Ves. Zemřela mu tam celá rodina.“

Říká se, že Přešticemi v době osvobození projížděla Marlene Dietrichová. „Lidé na ni volali božská Lily,“ říká Koželuh.