„Urážka našeho rodáka svatého Jana Nepomuckého.“ Taková reakcese objevuje na facebooku města Nepomuku. Nesouhlasné reakce vzbudila socha trpaslíka umístěná na kruhovém objezdu u benzinové pumpy. Trpaslík má svatozář s pěti hvězdami, která je jedním z atributů sv. Jana Nepomuckého. Dílo v srpnu vytvořila mladá autorka Helena Jiráková na Tvůrčí rezidenci Nepomuk. V umělecké zkratce tak reagovala na diskuze, které se kolem toho, jak si má město připomenout slavného rodáka, vedou několik let.

Už v roce 2015 se Nepomuk rozhodl vypsat uměleckou soutěž na výzdobu právě dokončeného kruhového objezdu na hlavní silnici, která spojuje Plzeň a Písek. Podmínkou bylo, že dílo má připomínat sv. Jana Nepomuckého. Vítězný návrh se podobal dopravnímu značení a byla na něm silueta světce s jeho atributy. Návrh vzbudil u řady obyvatel nevoli. Zastupitelé nakonec pro realizaci vítězného ani jiného návrhu nehlasovali.

Na celou situaci reagovali obyvatelé Nepomuku po svém a o loňské silvestrovské noci osadili druhý kruhový objezd u nepomucké sokolovny trpaslíkem. „A právě to, jak se o tohoto trpaslíka starají, že mu v zimě dávají čepici a v létě potápěčské brýle, mě inspirovalo k vytvoření trpaslíka učence se svatozáří,“ říká Helena Jiráková. „Věřím, že toto dílo pomůže posunout momentálně zaseknutou situaci ohledně výzdoby kruhového objezdu u bezinové pumpy,“ dodává. Autorka se v diskuzi na facebooku snaží svůj záměr Nepomuckým vysvětlovat. Častou odpovědí jí však je, že ti, kdo jen Nepomukem projíždějí, souvislosti neznají, a proto dílo dělá městu ostudu. Větší počet lajků stejně jako pochvalné „super“ na facebooku či kladné ohlasy v anketě na webu Nepomuku však ukazují, že trpaslík se svatozáří má i své příznivce.

Místostarosta Pavel Kroupa upozorňuje, že jde pouze o dočasnou instalaci. „I když i já jsem z díla poněkud rozpačitý, vnímám pozitivně, že vybízí k úvahám o umění ve veřejném prostoru,“ říká a dodává, že otázka výzdoby objezdu je ve městě stále otevřená.

Ilustrační foto
Tisíce lidí žádají o Plzeňské karty, bez nich se levněji nesvezou