„Přinesli jsme vám i obal, do kterého byste si věci mohla dát,“ oslovil návštěvnici bazénu Michaelu z Plzně poručík Václav Karas. Mladá žena dostala jako mnoho dalších voděodolný obal na cennosti. „Naštěstí zkušenost s krádeží nemám, přestože chodíme do vody většinou všichni a věci necháme na dece přikryté, aby zloděje nelákaly,“ vyprávěla Michaela. A spíše na náhodu spoléhá i řada dalších návštěvníků, kteří nevyužívají trezory ani uzamykatelné skříňky a mají věci poházené kolem deky.

„Ve venkovním areálu máme sto, vevnitř padesát trezorů,“ upřesnil provozní vedoucí plaveckého bazénu Patrik Davídek. „Nejčastěji lidé přicházejí o mobily a peněženky. Bohužel je často nechávají v batohu nebo v kabelce bez dozoru,“ potvrdil Davídek.

Po areálu jsou umístěny cedule, které mají návštěvníky před neopatrností varovat. „Máme také kamerový systém po celém areálu,“ dodal Davídek, podle kterého měsíčně nahlásí krádež jeden až dva příchozí.

Policisté do bazénu často vyjíždějí v rámci prevence. „Většinou jde o preventivní hlídky, ale často vyjíždíme také kvůli krádežím kol v okolí bazénu,“ říká Karas.

Jak by se podle policisty měli lidé u vodních ploch chovat, aby jim místo cenností nezůstaly jen oči pro pláč? „Zamykat věci a klíček mít neustále u sebe připnutý na těle,“ radí Karas a upozorňuje, že auto není trezor. „Když už nechat věci v autě, tak nesmí být viditelné,“ uzavírá policista. A moudré není nechávat věci zabalené v ručníku či dece, a to ani na krátkou dobu.

Plzeň, Dřevěná
Osmičkový rok: pamětníci srpnových dnů, zavzpomínejte na rok 1968