Jahodová sezona v kraji je v plném proudu. Pěstitelé hlásí, že je o sladké plody extrémní zájem. Populárním se v letošním roce stal samosběr, cena jahod je tak totiž o téměř polovinu nižší.

Na nejznámější jahodové plantáži za Kalikovským mlýnem u plzeňských Radčic se dveře posledních pár dní netrhnou. „Lidé říkají, že jim pomrzla úroda, proto jsme zaznamenali snad nejvíce zájemců o jahody za poslední roky,“ sdělil majitel radčické jahodárny Oldřich Kříž. „Lidé si jahody kupují, ale také sami sbírají, začínáme brzy ráno. Jahody budeme prodávat zhruba až do 10. července, pokud nebudou vedra. Když bude horko, skončíme pravděpodobně už na konci června,“ uzavřel Kříž.

Také ostatní pěstitelé v kraji si odbyt oblíbeného ovoce pochvalují. Majitelka jahodárny a Zahradnictví u Růženky v Lomci u Klatov Růžena Jelínková upozornila, že milovníkům ovoce nabízejí hned několik odrůd. „O jahody je nevídaný zájem, nestačí ani dozrávat, nejsme schopni uspokojit poptávku,“ sdělila Jelínková. Podle ní si lidé jahody raději trhají sami, někteří si ale kupují už načesané, ty si však v případě velkého množství musí dopředu objednat.

O zákazníky nemají nouzi ani v jahodárně ve Vránově u Staňkova na Domažlicku. „Devadesát procent zákazníků si jahody trhá samo. Lidem doporučujeme, aby si raději dopředu zavolali, protože se může stát, že jahody budou zrovna očesané,“ upozornil majitel jahodárny Tomáš Baloun.

U Štěnovic na Plzeňsku na úrodu teprve čekají. „Jahody zatím dozrávají, ale lidé už nám volají a ptají se, takže očekáváme rychlý odbyt,“ informoval majitel jahodárny Jiří Moravec.

Radost ze spokojených zákazníků ale střídá starost s uhlídáním úrody. „Pozemek máme oplocený jen zčásti, často se tak stávalo, že ve dvě v noci chodili lidé jahody krást, buď si je česali, nebo dokonce vytrhali celé keříky. Teď už ale pozemek budeme hlídat,“ dodal Baloun.

Kam a za kolik pro jahody
Oldřich Kříž jahodárna,Plzeň – Radčice – samosběr 70 Kč/kg, natrhané 100 Kč/kg
Zahradnictví u Růženky,Lomec u Klatov – samosběr 50 Kč/kg, natrhané 90 Kč/kg
Jahody Pavel Bonk, Klatovy – samosběr 50 Kč/kg, natrhané 90 Kč/kg
JahodárnaVránov u Staňkova – samosběr 50 Kč/kg, natrhané 80 Kč/kg
Jahodárna Jiří Moravec,Štěnovice – samosběr 60 Kč/kg, natrhané 80 Kč/kg

Fotbalisté Doubravky uspořádali Měsíc náborů projektu Můj první gól.
Fotbalisté Doubravky uspořádali Měsíc náborů projektu Můj první gól