Sklizeň jablek bude letos až o dvě třetiny nižší, shodují se sadaři. Důvodem jsou podle nich hlavně květnové mrazy a sucho. Na odhadované menší úrodě má svůj podíl i ta loňská, která byla enormní.

„Loňská abnormální úroda jablek se samozřejmě odrazí v tom, že stromy už potom nenasadí tolik plodného květu. Jestliže loni byly výnosy obrovské, tak letos si strom musí odpočinout,“ říká Jana Zikmundová ze Sadů Nebílovy, kde se jablka, švestky, třešně a hrušky pěstují na zhruba 48 hektarech.

Letošní úroda bude podle ní třetinová. „Problém je i se suchem, které se stále kumuluje. Sucho přetrvává už čtvrtým rokem a je to znát. V loňském roce jsme sklidili přes 600 tun jablek, letos to bude tak 200,“ hodnotí sadařka. Že by se ceny kvůli nižší úrodě zvýšily, však Zikmundová neočekává.

Také podle Richarda Schwarze, majitele firmy Sady Schwarz Vranov, nesou vinu na nižší úrodě hlavně mrazy. „Oproti loňsku očekávám mnohem méně jablek. Úroda byla loni extrémně vysoká, letos bude asi třetinová, počítám tak do 300 tun. Ještě uvidíme, jak se na tom podepíšou sucha. Mrazy však budou mít na sklizni podíl až sedmdesát procent,“ uvádí Schwarz.

A zkrátka nepřijdou jen velkopěstitelé, ale i zahrádkáři. Ti také očekávají nízkou úrodu. „Nejde jen o mrazy, letos byla na jaře zima i večer. Nižší úroda bude rozhodně u raných odrůd,“ vysvětluje mluvčí Českého zahrádkářského svazu Marta Pawlicová. To potvrzuje i předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Tvrdí, že mezi třemi oblastmi, které byly letos mrazem nejvíce postižené, je i západ Čech. „Celorepublikově očekávám meziroční pokles úrody o 22 procent,“ dodává Ludvík.