Sucho sadaře letos netrápí tak jako pozdní jarní mrazy, které poškodily květy ovocných stromů včetně jabloní.

Z odhadu letošní sklizně, který zveřejnil k 15. červnu Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, vyplývá, že úroda jablek v regionu bude letos o něco vyšší než v loňském roce. Více jablek očekávají také sadaři. „Sucho zatím není tak hrozné. Sklizeň bude letos určitě lepší. Loni byly navíc velké jarní mrazy, které letos zasáhly jen třešně a hrušky, u jablek to vypadá slušně,“ vysvětluje Jana Zikmundová ze Sadů Nebílovy, kde se jablka, švestky, třešně a hrušky pěstují na zhruba 48 hektarech.

Letošní úroda jablek bude v Nebílovech oproti loňsku zhruba dvojnásobná. „Odhaduji, že sklidíme asi 400 tun jablek,“ dodává sadařka. O případném zvyšování cen jablek Zikmundová zatím neuvažuje.

Potíž bude s kvalitou plodů, které poškodily kroupy. „Letos poměrně hodně prší a sucho není takový problém jako v loňském roce. Sklizeň bude asi o něco lepší než loni. Problém bude ale s kvalitou jablek. Od krup a mrazu je máme poškozené tak ze třiceti procent,“ popisuje ovocnář Milan Novotný z Agroova Velké Dvorce, největších jablečných sadů na západě Čech.

Loni sklidili asi 85 vagonů jablek, tedy zhruba 8500 tun. Letos Novotný očekává, že sklidí asi 120 vagonů. Že by se ceny jablek musely zvyšovat, ovocnář neočekává. „Jablka prodáváme už nějakou dobu v průměru kolem 20 korun za kilo a se zvyšováním teď nepočítáme,“ uvádí.

Zatímco velkopěstitelé budou mít úrodu o něco vyšší, zahrádkáři větší sklizeň zatím neočekávají. „Zahrádkáři mají letos všeobecně málo ovoce. U úrody jablek vždy záleží na dané lokalitě a odrůdě. Jabloně mají tu výhodu, že počet odrůd je široký, a tak kvetou poměrně dlouho, takže mrazům se vždy nějaké vyhnou,“ říká mluvčí Českého zahrádkářského svazu Marta Pawlicová. „Předpokládali jsme, že letos jablek moc nebude, ale nevypadá to tak. Nebudou však všechny odrůdy, na které jsme zvyklí,“ dodává.