Obchodního komplexu se však Plaza Centers zbavuje bez vědomí plzeňské radnice, ke které však má ještě řadu povinností. „O uvažovaném prodeji víme, ale neoficiálně. Firma nás o tom neinformovala. Nepovažuji to vůči městu za slušné především proto, že stavba stojí na městských pozemcích,“ podotkl primátor Pavel Rödl.

Pozemky pod obřím nákupním centrem zatím stále patří městu, protože komplex dosud není zkolaudován a Plaza jej smí užívat pouze v režimu předčasného užívání. Odkoupit je bude moci podle smlouvy až po kolaudaci. „Jen těžko se to dá stihnout do konce letošního roku,“ upozornil vedoucí stavebně správního odboru magistrátu Jiří Balihar.

Za nedodržení nasmlouvaných termínů zaplatila firma radnici pokuty 20 milionů korun, další sankce ji čekají po kolaudaci, až budou spočteny definitivní prodlevy. Podle Packuna však není se závazky vůči městu problém.

„Francouzská společnost převezme všechny povinnosti vyplývající ze smlouvy s městem,“ tvrdí ředitel centra.

Projekt stavby obchodního centra na někdejším plzeňském výstavišti provázely potíže od začátku. Původně měl areál vítat první návštěvníky už před více než dvěma lety, zcela dokončen však není ani dnes, přestože kolaudaci měl investor docílit už vloni v listopadu.

Další sankce ze strany města jsou proto pravděpodobné. „Co se týče problémů s kolaudací a případnými dalšími pokutami, budeme bránit zájmy města a náš postup bude upraven dle způsobu prodeje mezi firmou Plaza a kupujícím,“ dodal Rödl.

Obchodní centrum za 1,2 miliardy korun otevřela Plaza veřejnosti 5. prosince loňského roku. Hlavní budova v devítihektarovém areálu disponuje prodejní plochou 27 tisíc metrů čtverečních, k dispozici je zákazníkům parkovací dům pro 450 vozů. Součástí areálu na výstavišti je i venkovní amfiteátr s 550 místy a park se sportovišti za řekou Mží.

„V amfiteátru by se měly začít odehrávat prezentační akce, filmová představení i koncerty,“ slibuje manažerka centra Petra Dušková.