„Byly jsme tam se známou na procházce s dětmi. Říkaly jsme si, že si tam děti budou hrát a my se s kočárkem po parku projdeme. Ale vypadalo to tam docela hrozně, ta pěna byla prostě všude. Nakonec jsme šly raději pryč,“ vypráví Jana Fastnerová svůj víkendový zážitek z parku na Slovanech.

Velké kusy polystyrenové pěny zůstaly v oblíbeném parku po firmách, které ji používají na zateplení blízkých panelových domů, už někdy v létě. Nejdřív byl izolační materiál ve velkých kusech v křoví, postupně se ale pěna dostala do celého parku.

„Už jsme tam uklízeli sedmkrát. Nyní do parku znovu pošleme úklidovou firmu. Do konce týdne bude uklizeno,“ slibuje šéfka odboru životního prostředí slovanského obvodu Lenka Klečková.

Vedoucí odboru se ale zároveň rozhodla pozvat firmy, které izolační materiál na zateplení domů používaly. „Určitě s nimi vstoupíme do jednání, výsledek ale nechci zatím předjímat,“ potvrzuje Klečková.

Donutit firmy, aby si přebytečný materiál uklidily, nebo jim vůbec dokázat, že nepořádek vznikl právě kvůli nim, není pro úřady jednoduché. Když se to ale odboru životního prostředí „povede“, hrozí firmám finanční pokuty. „Je jen dobře, že se park konečně uklidí. Je však škoda, že to trvá tak dlouho a nikomu ten nepořádek po celou dobu nevadil,“ dodává Fastnerová.