Divadlo zároveň vyhlašuje 4. ročník INTRO ’24 MINI, který je zaměřen na komorní muzikály pro maximálně pět herců a maximálně pětičlenný orchestr.

„Hudba je součástí našeho života. Provází nás dětstvím, dospíváním i dospělostí. Projekt INTRO Divadla Josefa Kajetána Tyla je zajímavou příležitostí nejen pro samotné autory, ale také pro začínající režiséry či choreografy, kteří při inscenování muzikálových novinek získávají cenné profesní zkušenosti. V neposlední řadě dává také jedinečnou příležitost představit samotnému divákovi formu nevšedního muzikálového představení,“ uvádí radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková.

Děj muzikálu I Like Zima sleduje sebevědomou městskou skupinu žáků, která vyráží na horskou chatu vedenou ráznými sestrami Veverkovými na lyžařský výcvik. „Dílo má vtip, dobrou hudbu, zajímavý námět i adekvátní stopáž,“ zaznělo v hodnocení poroty, která také ocenila, že je muzikál vhodný jak pro dětské publikum, tak dětské představitele.

„Patřičně zachází s jazykem současných teenagerů, kteří budou nejspíš cílovou skupinou projektu i hlavními interprety,“ stojí dále ve vyjádření poroty.

Dílo se členy Muzikálového studia DJKT nastudovaly lektorky Tereza Koželuhová a Nikola Erneker pod režijní supervizí Viléma Dubničky, orchestr vedl dirigent Dalibor Bárta.

Nový městský byt v Plzni. Ilustrační foto
Plzeň upraví městský dům v Thámově ulici, vznikne tam šest bytů

Aktuální ročník soutěže pro autory nových, původních, dosud neuvedených muzikálů tentokrát hledal díla určená pro dětské publikum. Stejně jako v předchozích ročnících posoudila všechny muzikály porota tvořená renomovanými odborníky z celé republiky.

Soutěžní projekt INTRO nabízí jedinečnou příležitost pro začínající autory. Přihlášené muzikály posuzuje odborná porota složená z renomovaných odborníků a praktiků z celé republiky, vítězná díla jsou pak uvedena ve dvou reprízách na profesionální scéně plzeňského divadla.

Autoři následně dostanou videonahrávku určenou k další propagaci svého díla. Do čtvrtého ročníku projektu INTRO ’24 MINI mohou zájemci zasílat svá díla do 31. srpna 2024, porotou vybraný muzikál bude uveden v podání členů muzikálového souboru DJKT v únoru 2025 na jevišti Malé scény. Tři vítězné muzikály z prvního ročníku jsou stále k vidění na streamovací platformě Dramox.

„Soutěž je skvělou příležitostí, která autorům umožní spolupracovat s profesionální scénou, získat cenné zkušenosti, kontakty a představit svoji tvorbu zástupcům divadel z celé republiky,“ upozornil šéf plzeňského muzikálového souboru Lumír Olšovský.

Minulý ročník ovládl muzikál Orlando podle stejnojmenné literární předlohy Virginie Woolfové z počátku 20. století. Jde o příběh o neobyčejném životě okouzlujícího šlechtice Orlanda, jehož touha stát se básníkem žene napříč staletími.

Vítězem prvního vydání soutěže pak byl podivuhodný muzikál o touze zastavit čas Kouzelné hodinky doktora Kronera.