Základní škole ve Stodě v případě problémů vypomůže samotné město. „Nedávno nám přišlo oznámení, že od listopadu si budeme internet platit sami. Celkem nás to zaskočilo, ale rozhodli jsme se nepřecházet na jiné připojení. Zůstalo nám to, které jsme měli, pouze zaplatíme 2500 korun za měsíc,“ uvedla ředitelka školy Věra Fichtlová.

Počítač je pro mladé nutnost

Fichtlová se také pozastavila nad tím, že stát nefinancuje něco, co mladí k životu potřebují. „Dneska už se bez dovedností na počítači nikdo neobejde. Je nutné, aby s ním děti uměly pracovat,“ doplnila.

Připojení dětem zařizují i rodiče

V jihoplzeňském Merklíně využili toho, že místní školu navštěvují děti, jejichž otec připojení na internet poskytuje. „Zpočátku jsme netušili, jak vzniklou situaci vyřešíme. Jsem ráda, že to dopadlo takhle. Budeme platit 350 korun za měsíc a také získáme podstatně rychlejší připojení,“ upřesnila ředitelka Jaroslava Pěsničáková.

Základní škola Město Touškov podle její ředitelky Dagmar Mezerové důsledkem zrušení paradoxně ještě ušetří. „Dříve jsme sice neplatili za připojení, ale financovali jsme si kompletní správu sítě, která vyšla na 30 tisíc za čtvrtletí. Když jsme se dozvěděli o zrušení dotací, okamžitě jsme dali výpověď dosavadnímu správci stránek. Přešli jsme k firmě, u které máme v ceně 15 tisíc za čtvrtletí jak samotné připojení, tak kompletní dálkovou správu sítě. Takže nám zrušení příliš nevadí,“ vysvětlila s úsměvem Mezerová.