Objíždějí je už od začátku prázdnin a v kontrolách budou pokračovat až do konce srpna. „Nepoměrně více letních táborů ale kontrolujeme v měsíci červenci,“ uvedl Josef Klepáč, vedoucí odboru hygieny dětí a dorostu Krajské hygienické stanice Plzeň.

Co všechno si hygienici berou v táborech na paškál? Naše kontrolní činnost vychází z požadavků platných předpisů, tedy §8-12 zák.č.258/2000 Sb. a vyhl.č.106/2001 Sb., v nichž jsou stanoveny povinnosti provozovatele a požadavky na zotavovací akce,“ vysvětluje Klepáč.

„Jde zejména o zabezpečení stravování, zásobování pitnou vodou, ubytování, péče o osobní hygienu, nedílnou součástí je kontrola předepsaných dokumentů a zdravotního zabezpečení. Za neplnění povinností lze uložit fyzické osobě blokovou pokutu, s provozovateli pak lze zahájit správní řízení,“ upozorňuje.

Závažné problémy ale inspektoři na Plzeňsku ani ve zbytku kraje za poslední dobu neodhalili. „V posledních letech se neobjevují, zpravidla se jedná jen o drobné nedostatky, které lze odstranit bezprostředně nebo přijmout náhradní opatření. Je to například nezasypávání suchých WC, nevhodné uložení nádob na pitnou vodu, slabší úklid a podobně. Epidemie infekčního onemocnění se pak vyskytla naposledy asi před 5 lety jako výjimka,“ dodal.

Do kterých táborů se inspektoři vydají a do kterých ne, závisí na jejich přesném rozpisu. „Máme zpracovaný plán kontrol, který mimo jiné vychází i z let minulých, kdy byla na konkrétním táboře inspekce vykonána. Závisí také na tom, zda má tábor jeden či více běhů,“ popisuje Klepáč.

Situace, že by inspektory na špatné podmínky v táborech upozornili třeba rodiče, je podle Klepáče málo častá. „Upozornění rodičů na problémy je velmi výjimečnou záležitostí. Pokud se tak stane, jde zpravidla o postesk po proběhlé akci,“ konstatuje hygienik.