Zakázané látky
• anabolický androgenní steroid je zakázán ve sportu. Může poškodit játra a srdce nebo způsobit impotenci,
• THC je v potravinářství nepovolená látka,
• progesteron je zakázán světovou antidopingovou agenturou.

Látky, které mohou způsobit například změny srdečního rytmu, opakovaně našla v plzeňské prodejně Pavel Trampota.

Jedním z přípravku je Tribulus Terrestris 90% saponins v balení po 150 plus 20 tobolkách, který pomáhá růstu svalů. „Laboratorní analýzou inspekce zjistila, že v něm je zakázaný 1-dehydroandrostenedion, což je anabolický androgenní steroid, v množství 0,103 miligramu na kilogram," informoval mluvčí SZPI Radoslav Pospíchal.

Přípravek obsahoval také psychotropní látku tetrahydrocanabinol (THC) v množství 0,749 miligramu na kilogram. Výrobcem je společnost Vito Life z Velké Británie, dodavatelem je plzeňská společnost Nicol pharma.

Druhým výrobkem s nepovolenými látkami v plzeňské prodejně byl Amix Per4max booster v půlkilovém balení. Ten pomáhá organizmu lépe snášet zvýšenou fyzickou zátěž. „Obsahoval progesteron v množství 13,8 miligramu na kilogram, přičemž právní předpisy přítomnost tohoto steroidního hormonu v potravinách zakazují. Výrobcem i dodavatelem je společnost Large Life Limited se sídlem v Praze," uvedl Pospíchal.

Podle zákona tyto potraviny nevyhovují požadavkům na bezpečnost. SZPI proto nařídila okamžité stažení doplňků z oběhu a s prodejcem zahájila správní řízení o uložení pokuty. „Prodejce stáhl patnáct kusů nevyhovujících doplňků stravy a odeslal je zpět dodavatelům," dodal Pospíchal. Neuvedl, jak velká pokuta prodejci hrozí. „Kontrolovaná osoba dostala pokutu už v letech 2008, 2010 a 2011," sdělil.

Zakázané látky mohou zhatit kariéru sportovcům. Pozitivní dopingové testy generují i několikaleté tresty. „Bojím se, že sportovci budou mít pozitivní testy na doping, protože doplňky stravy používají," tvrdil trenér fitness Jan Tomášek.

Ze zdravotního hlediska by neměl být velký problém. „To by sportovec doplňky s těmito látkami musel brát masivně a dlouhodobě," dodal Tomášek.

Podle něj prodejci mají možnost bránit se soudně. „Jenomže když je výrobce ze zahraničí, tak je to složité. Radím kupovat doplňky u českých výrobců, protože většina z nich má rozbory," doplnil.