„V Plzni máme tři pracoviště pro respirační třídy od 1. do 5. ročníku – na Borech, Lochotíně a Slovanech. Jedná se o objekty bývalých mateřských škol, které jsou velmi útulné,“ uvádí ředitelka školy Alice Kozáková. O děti , které mají astma, časté bronchitidy, alergie, dýchací potíže, sníženou imunitu a další respirační onemocnění, je zde nadstandardně postaráno. Veškeré prostory jsou vybaveny čističkami vzduchu a mezi výukou absolvují zdarma ozdravné programy. Do nich patří například inhalace, masáže, relaxační a dechová cvičení, jóga, cvičení na rehabilačním míči nebo třeba hra na flétnu. „Nejvíc se mi líbí inhalování, protože mi to pomáhá, ale hra na flétnu je taky dobrá,“ svěřuje se žákyně první třídy, která má prý často rýmu kvůli roztočům.

„Děti každý rok absolvují zdarma také ozdravné pobyty na horách, v lázních nebo u moře. Prvňáčci letos v dubnu pojedou na tři týdny na Javorník,“ jmenuje výhody vedoucí vychovatelka Ivana Langrová. Na výlety se školáčci těší. „Pojedeme na 21 dní, ale mamka říkala, že to beze mě asi nevydrží, tak se přijde na víkend podívat. Jinak mě tu nejvíc baví matika,“ vysvětluje žáček, který prodělal operaci po dětské mozkové obrně.

Menší počet žáků ve třídě umožnuje individuální přístup speciálních pedagogů ke každému, zvláště pak k dětem s poruchami pozornosti nebo učení. „Ohlasy ze sledování dětí mluví za vše. Ty, které měly při nástupu do školy zdravotní potíže, mohou žít plnohodnotný život a sportovat jako jejich vrstevníci,“ říká Kozáková. Právě dnes se ve všech budovách školy koná od 10.00 do 11.40 hodin Den otevřených dveří, k zápisu do prvních tříd mohou rodiče s dětmi přijít 16. a 23. ledna. „Žáky ale přijímáme kdykoliv během školního roku,“ dodává Kozáková.