Dozvědí se v nich o investicích v obvodech, termínech voleb, dostanou zprávy o průjezdnosti ulic nebo i oznámení, že mají hotový průkaz, o nějž si před tím zažádali. Systém se nejdříve začíná testovat ve čtvrtém plzeňském obvodě.

„Služba je dostupná všem občanům, kteří mají mobil a zaregistrují se na webové adrese smscentrum.plzen.eu. Místo bydliště není rozhodující. Každý si vybere oblast témat, z nichž chce zprávy dostávat, a ty mu pak přicházejí jako esemesky. Registrace je platná jeden rok,“ uvedl tajemník doubravecké radnice Petr Janda s tím, že do včerejška se do systému zaregistrovalo ve čtvrtém obvodě přes 250 lidí. Úřad zatím posílá jednu až dvě zprávy týdně.

Systém budou moci využít všechny radnice

Systém třídění a rozesílání zpráv vytvořila pro město jeho příspěvková organizace Správa informačních technologií (SIT). Podle jejího ředitele Stanislava Brože systém připravoval tři měsíce jeden odborník. Na systém lze napojit všechny obvodní radnice, magistrát i všechny jeho úřady. Při plném vytížení by prý obsluhu zvládl jeden člověk na poloviční úvazek. „Se zapojením všech uvedených úřadů se počítá. V současné době se připravuje spuštění sytému v Plzni–Lhotě a na Úřadu vnitřních věcí magistrátu, kde dělají pasy a občanky,“ uvedl včera Brož.

„Je plno lidí, kteří třeba na pas chvátají. Chtějí proto vědět co nejdříve, že průkaz je hotový. Zasílání zpráv to umožní. Sami jsme o zajištění této služby SIT žádali,“ upřesnila vedoucí úřadu Ivana Vítová, podle níž by zasílání zpráv mohlo začít už v červnu.

Brož termín nepotvrdil. „Čekáme na výsledky z Doubravky. Vyhodnocovat je budeme postupně a pak budeme systém zavádět i na další radnice. V celé Plzni by to mohlo fungovat na jaře příštího roku,“ řekl ředitel SIT.

Esemeska oznámí termíny voleb i pronájmy pozemků

Počítá se s tím, že zájemci si při registraci zvolí oblast témat, z nichž chtějí zprávy zasílat. Oblast může být definována buď teritoriálně, například na zprávy týkající se jednoho obvodu, nebo lze požádat o zprávy zaměřené tematicky. Na Doubravce si zatím lze vybrat z osmi tematických okruhů: Informace o volných nebytových prostorech, informace o pronájmech pozemků, všeobecné aktuality v obvodu, krizové zprávy (povodně, ekologické havárie a pod.), výzvy k přihlašování dětí do mateřských škol, oznamování voleb a referend, informace o investicích a přehled o sjízdnosti silnic. Protože se jedná o službu občanům, ponesou náklady na zasílání zpráv samy úřady.

Radnice může odradit cena

To může být ale bariéra pro to, aby systém využívaly všechny radnice. Zasílání zpráv je totiž může vyjít dost draho. „O téhle variantě jsme uvažovali, když se nám po dlouhé době poškodil takový ten jakoby obecní rozhlas. Nakonec jsme ale esemesky zavrhli kvůli ceně,“ uvedl starosta pátého plzeňského obvodu Křimic Petr Otásek, podle kterého je ekonomičtější vydávat zpravodaj. „V Křimicích máme 504 popisných čísel. Mobil už má skoro každý, takže zaslání jedné informace, kdyby stála korunu, by nás vyšlo na 500 korun. Určitě bychom ale informací potřebovali poslat více. Ročně to číslo může dělat i desítky tisíc. Při rozpočtu obvodu kolem šesti milionů, v nichž jsou zahrnuty i investice, to není reálné. Tištěný zpravodaj je levnější.“

Podle Jandy stojí rozeslání zpráv podle toho, kolik se jich najednou rozešle. Ceny se prý pohybují od jedné do dvou korun za jednu.