VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na zastávce v Plzni se pral cestující s revizory

PLZEŇ - Revizoři městské hromadné dopravy se opět dostali do řečí. Bitka mezi pasažérem a revizorem, která se odehrála ve středu v podvečer na tramvajové zastávce ulice Boženy Němcové, oživila otázku, jestli má kontrolu ve vozech dělat soukromá firma.

11.10.2007 12
SDÍLEJ:

Podlitiny Marcela Merče.Foto: Deník: Z. Vaiz

Po incidentu skončil s otřesem mozku, podlitinami a odřeninami v nemocnici 33letý Marcel Merč. Vychovatele Dětského diagnostického ústavu (DDÚ) v Plzni prý bili kontroloři pěstmi a loktem. Ti ale tvrdí, že konflikt začal vychovatel sám.

„S dětmi jsem nastoupil do tramvaje u Družby. Usadil jsem je, a když jsem chtěl koupit jízdenku, objevil se pán, který řekl jen: Revize. Nic víc. Odpověděl jsem, že jdu koupit jízdenku, protože jsem musel napřed usadit děti,“ líčí Merč s tím, že revizor to odmítl akceptovat, a tak musel i s dětmi vystoupit ven.

Podle revizorů ale spor vznikl jinak. „Pan Merč nastoupil s dětmi a šel rovnou k sedačce, kde si s nimi povídal. Podle mne neměl v úmyslu koupit jízdenku ani sobě, ani nikomu z chovanců. Vyzval jsem ho tedy ke kontrole. Hájil se tím, že jízdenku nestačil označit a vyndal peněženku. Vysvětlil jsem mu, že jízdenku si měl koupit ihned. Odpověděl, že ji označí, až si vyřídí své věci. Znovu jsem mu vysvětloval, jak má postupovat. On začal řvát, ať vypadnu,“ líčí vznik incidentu kontrolor, jehožvyjádření poskytl Deníku Viliam Hovanec, šéf firmy AB finanční servis, která pro dopravní podnik přepravní kontroly pasažérů zajišťuje.

Dohru pak měl spor na zastávce. „Tam mě revizor napadl zezadu, začal rdousit, škrtit a nacpal mě na zábradlí,“ tvrdí Merč. A verze druhé strany? „Jednal zkratově a kopl mě do rozkroku. Držel mě za vestu a řval nech mě na pokoji z…e. Přitom se snažil udeřit mě do obličeje,“ popsal kontrolor.

Podle revizorů se situace zklidnila po příjezdu policistů. Ti se Merče podle jeho vyjádření snažili přesvědčit, aby nic nehlásil. Až do včerejška byl muž v péči lékařů v nemocnici na Lochotíně. Lékařské ošetření prý musel ale vyhledat i revizor.

Rozrušené byly i děti, které přihlížely. „Báli jsme se o pana vychovatele. Mlátili ho z obou stran. Měli jsme strach, že ublíží i nám,“ mínily shodně. Dva z chovanců přivolali i ředitelku DDÚ Vlastu Novou. Viděla prý konec incidentu. „Jsem šokovaná. Ještě štěstí, že se nestalo nic dětem,“ říká žena.

Jak se věc skutečně odehrála, už zjišťují policisté. Podle jejich mluvčí Heleny Malotinské se případem nyní zabývají na obvodním oddělení Plzeň-Vinice.

„Pokud by se potvrdilo pochybení revizorů, museli bychom se jím velmi vážně zabývat. Záležitost bychom s firmou AB finanční servis projednali a prošetřili všechny okolnosti,“ uvedl generální ředitel Plzeňských městských dopravních podniků Michal Kraus. Jím vedená firma prý revizory sama kontroluje. Podobný exces zatím řešit nemusela.

Předání přepravní kontroly soukromé firmě mělo podle předsedy představenstva PMDP Petra Štrunce úsporné důvody."Firma tím ušetřila šest milionů korun ročně na výdající spojených s odhalováním černých pasažérů a vymáhaním dluhů na jízdném," řekl již dříve štrunc.

Jak incident popsal revizor (od Viliama Hovance):

"Cestující nastoupil ve stanici Družba do snížené prostřední částivozu. Já jsem stál nad touto plošinou a dopisoval jsem si údaje odplacené pokuty. Zároveň jsem pozoroval přistupující. Pan Merčnastoupil s pěti dětmi a šel rovnou k sedačce, kde na vyvýšeném místěsedělo jedno z dětí a povídali si. Mezitím již souprava pokračovala vjízdě. Založil jsem si peněženku, sešel po schodech na plošinu,označil novou kontrolku a vyzval cestujícího ke kontrole. Cestující seotočil a se slovy ještě ´jsem si nestačil označit´vyndal peněženku.Cestujícímu jsem začal vysvětlovat, že si měl koupit nebo označitjízdenku neodkladně po nástupu do vozu a ne se vybavovat s jinýmcestujícím. Odpověděl, že si jízdenku označí, až si vyřídí jisté věci.Znovu jsem cestujícímu vysvětloval, jak má postupovat. Okamžitě na mě začalřvát, ať vypadnu. Vyzval jsem cestujícího k zaplacení pokuty nebo předložení občanského průkazu.Začal mě znovu slovně napadat a urážet. Při dojezdu do další stanicetrval na výstoupení. Vystoupili jsme ve stanici B. Němcové. Protože mělcest.peněženku v ruce, předpokládal jsem,že vše vyřídíme na zastávce, kdepředloží doklady,místo toho zasunul peněženku do kapsy a začal odcházet.Došel jsem k cestujícímu a znovu jsem jej vyzval k předložení dokladů. Ucestujícího došlo ke zkratovému jednání, otočil se proti mně a kolenemmě kopl do rozkroku, pak mě uchopil za vestu a zaútočil rukama. Řval:"Nech mě na pokoji, zmrde," a snažil se mě udeřit doobličeje. Cestujícího jsem uchopil za bundu, zároveň přistoupil ikolega, který se slovy, jak se to chováte, člověče, tohle je užnapadení, mi pomáhal eliminovat útoky cestujícího. Cestujícímu se podařilo mě udeřit do pravé části obličeje. Cestujícímu jsem oznámil, že ho zadržím do příjezdu PČR kvůli napadení, a chtěl jsem volatpolicii, protože útoky stále pokračovaly, požádal jsem jednohocestujícího a následně řidičku soupravy o pomoc zavolat PČR. Cestujícíneustále řval: "Pomoc, koukejte, co mi dělají, zmrdi". V jednu chvílise do konfliktu chtěl přidat jiný cestující (stáří kolem 14 let). Nataženourukou a se slovy, nemíchej se do toho, mladík ustal, omezil se jen naslovní urážky. Cestujícího jsme se neustále snažili uklidnit a řešitsituaci v klidu. Cestující přestal fyzicky útočit, místo toho začalúmyslně plivat do obličeje. Cestujícího jsem držel pravou rukou a levourukou jsem se snažil odvrátit jeho hlavu. Začal plivat po kolegovi. Popříjezdu Městské policiea PČR se situace téměř zklidnila. Při vysvětlování události jednomupolicistovi mě cestující znovu napadl, ale po slovním zásahu a vloženíruky policisty se cestující uklidnil. Po vyřešení situace jsem vyhledal lékařské ošetření.Na závěr bych chtěl dodat jen to, že cestující neměl v úmyslu koupitjízdeku nikomu z chovanců a ani sobě.

Jak incident popsal Marcel Merč (na snímku v nemocnici):

"Nastoupil jsem s dětmi v zastávce u Družby. Děti jsem usadil a když jsem chtěl koupit jízdenku, objevil se tam pán, který mi řekl pouze jediné slovo–revize. Nic víc. Řekl jsem, že jdu koupit jízdenku s tím, že napřed jsem musel posadit své svěřence. Revizor mi neukázal ani žádný průkaz a znovu požadoval jízdenku. Spor pokračoval na zastávce B. Němcové. Tam jsem vystoupil i s dětmi z tramvaje s tím, že věc vyřešíme. V tom mě revizor čapnul zezadu, začal mě rdousit, dostal jsem loktem do hlavy, škrtil mě a nacpal mě na zábradlí. Přitom jsem dostal ještě ránu pěstí. Měl jsem pocit totální bezmoci a taky strach, že mě přehodí přes zábradlí do silnice. Zkrátka to bylo, jak se říká, husté. Za chvíli přiběhl i revizorův kolega a oba mě chytili. Křičel jsem: Pusťě mě, nechte mě! Nenechali mě ani zavolat policii a strážníka nakonec přivolali sami. Strážník se alezdravil s revizory, jako se známými, slovy: „Ahoj, tak copak.“ Protože jsem chtěl, aby věc vyšetřili nezaujatí policisté, zavolal jsem státní policii. Ta se mě snažila přesvědčit, abych to hodil do autu. Že když nepodám trestní oznámení, že mi revizor nedá pokutu. Tvrdili, že můžu mít svědků kolik chci, ale že oni tam jsou dva a nakonec to bude tvrzení proti tvrzení, a že to nemá cenu.Policista mipro příště poradil, aby se nebránil. Řekl mi, že se mám nechat seřezat a v žádném případě se nebránit, protože když se bráním,jsem ztrátový já. Nakonec jsem skončil u doktorů."

Vybrané známé prohřešky plzeňských revizorů v posledním roce:

prosinec 2006 – jeden z revizorů dopravních podniků odvedl žákyni 5. třídy podezřelou z jízdy na černo z Tylovy ulice do Železniční ulice (přes 2 km přes centrum města) na policii, kde ji po sepsání protokolu nechal a odešel. Dívka nevěděla, jak se dostat zpět. únor 2007 – na informačním serveru uživatelů internetových stránek You Tube se objevuje klip, v němž jeden z revizorů na náměstí Republiky v Plzni fyzickým násilím zadržuje zřejmě černou pasažerku. říjen 2007 – Cestující podává trestní oznámení na revizory, že mu zabránili si označit lístek a poté jej zbili.

Komu věříte více?

Věříte spíše Marcelu Merčovi nebo revizorům. Napište svoji reakci do diskuse (na počátku článku) nebo na mail reporter.plzensky@denik.cz. Napište také vaši negativní nebo i pozitivní zkušenost s plzeňskými revizory. S díky redakce Plzeňského deníku

11.10.2007 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 20 000 Kč

Technici kontroly kvality, laboranti v ostatních průmyslových oborech kontrolor/ka kvality. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Nýřany, Kontrolor/-ka kvality na 12h směny (2 dny ranní, 2 dny noční, 4 dny volna)., Požadujeme:, vzdělání: ÚSO nebo adekvátní praxe v oblasti výroby/ výrobní kontroly, zkušenosti: praxe v oddělení kvality výrobního závodu (automobilový průmysl výhodou), kurzy a školení:, různá školení z oblasti kvality výhodou, školení bezpečnosti práce, dovednosti:, základní znalost práce s PC, zákl. programy Word, Excel, Outlook atd., znalost měření jednoduchými měřidly, měření složitějšími měřidly výhodou, schopnost jednat s lidmi a pracovat v týmu, schopnost trvalého odborného růstu v souladu s konkrétními potřebami firmy, odpovědnost, důstojné a důvěryhodné vystupování, samostatnost a rozhodnost, korektnost v jednání, cílevědomost a vytrvalost, důslednost ve všech pracovních činnostech, ostatní:, dobrý zrak, komunikativnost, chuť učit se v oboru, psychická a fyzická zdatnost, dobrý zdravotní stav, přirozená autorita, Nabízíme:, - Trvalou a perspektivní práci, - Odpovídající finanční ohodnocení, - Možnost dalšího vzdělávání, - Příspěvek na stravné , - Měsíční odměna 2 000 Kč za 100% docházku, - Osobní ohodnocení, - Věrnostní prémie, - Roční odměny, - Týden dovolené navíc. Pracoviště: Ermet-buck kunststofftechnologie s.r.o., 330 23 Nýřany. Informace: Andrea Štěpánová, +420 377 201 550.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojírenský technik 18 000 Kč

Revizní technici ve strojírenství, technici STK Zkušební technik (ve strojírenství). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zkoušení kovových materiálů – mechanické testy při různých teplotách a rychlostech deformace:, -Akreditované zkoušky: zkoušky tahem, zkoušky , rázem v ohybu, tvrdost, -Speciální zkoušky: zkoušky únavy, zkoušky , lomové houževnatosti, testování komponent a, další nestandardní zkoušky na přání zákazníka, , Příprava protokolů, psaní technických zpráv, jednání se zákazníky.. Pracoviště: Comtes fht a.s., Průmyslová, č.p. 995, 334 41 Dobřany. Informace: Ivana Krausová, +420 377 197 311.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 25 000 Kč

Chovatelé a ošetřovatelé skotu, koz a ovcí dojič/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Čečovice, Dojení probíhá na automatizované lince. Praxe vítána, pro zaměstnance nabízíme byt 2+1, nástupní mzda 25 000 Kč. Více informací pan Hás: 777 239 691. Pracoviště: Ing. radovan lyer, čečovice, 335 01 Nepomuk 1. Informace: David Hás, +420 777 239 691.

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 200 Kč

Montážní dělníci výrobků a zařízení montážní dělníci výrobků a zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13200 kč. Volných pracovních míst: 50. Poznámka: Místo výkonu práce: Štěnovice, Úherce (Nýřany), Plzeň (U Nové Hospody) , Plzeň (U Panasoniku) a Myslinka., Požadujeme: flefibilní přístup k práci, manipulační zručnost, spolehlivost, telefonický kontakt ve všední dny od 9:00 do 15:00.. Pracoviště: Partners work družstvo, Tovární, č.p. 2962, 301 00 Plzeň 1. Informace: Naďa Romaňuková, +420 777 209 909.


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Start 53. Rallye Šumava Klatovy
53

OBRAZEM: Start 53. Rallye Šumava Klatovy

Ilustrační foto.

U Kalikovského mlýna skočil muž z nešťastné lásky z mostu

Teplo atakuje třicítku, víkend nezklame

Plzeňský kraj – Až na 28 stupňů Celsia se v pátek podle meteorologů může vyšplhat rtuť teploměrů v Plzeňském kraji. Vítr má vát jen slabý jihovýchodní, výsledkem tedy bude ideální jaro.

Bývalý radní Dvořák jde k soudu

Plzeň – Přesně rok uplynul dnes od rezignace někdejšího extraligového hokejisty Michala Dvořáka na funkci plzeňského radního pro sport. A brzy by už měla být známá odpověď na to, zda jeho politická kariéra skončila oprávněně, či nikoliv.

Akrobacie s hlavou v kanálu, záchrana bobra a pohřeb motorkáře: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. dubna 2018.

Výstavy odhalí i skrytá díla plzeňského malíře Bohumila Konečného

Plzeň – Právě před sto lety se v Plzni narodil malíř a ilustrátor Bohumil Konečný. Tvořil pod přezdívkou Bimba, kterou mu už jako malému chlapci dal jeho otec.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT