Po incidentu skončil s otřesem mozku, podlitinami a odřeninami v nemocnici 33letý Marcel Merč. Vychovatele Dětského diagnostického ústavu (DDÚ) v Plzni prý bili kontroloři pěstmi a loktem. Ti ale tvrdí, že konflikt začal vychovatel sám.

„S dětmi jsem nastoupil do tramvaje u Družby. Usadil jsem je, a když jsem chtěl koupit jízdenku, objevil se pán, který řekl jen: Revize. Nic víc. Odpověděl jsem, že jdu koupit jízdenku, protože jsem musel napřed usadit děti,“ líčí Merč s tím, že revizor to odmítl akceptovat, a tak musel i s dětmi vystoupit ven.

Podle revizorů ale spor vznikl jinak. „Pan Merč nastoupil s dětmi a šel rovnou k sedačce, kde si s nimi povídal. Podle mne neměl v úmyslu koupit jízdenku ani sobě, ani nikomu z chovanců. Vyzval jsem ho tedy ke kontrole. Hájil se tím, že jízdenku nestačil označit a vyndal peněženku. Vysvětlil jsem mu, že jízdenku si měl koupit ihned. Odpověděl, že ji označí, až si vyřídí své věci. Znovu jsem mu vysvětloval, jak má postupovat. On začal řvát, ať vypadnu,“ líčí vznik incidentu kontrolor, jehožvyjádření poskytl Deníku Viliam Hovanec, šéf firmy AB finanční servis, která pro dopravní podnik přepravní kontroly pasažérů zajišťuje.

Dohru pak měl spor na zastávce. „Tam mě revizor napadl zezadu, začal rdousit, škrtit a nacpal mě na zábradlí,“ tvrdí Merč. A verze druhé strany? „Jednal zkratově a kopl mě do rozkroku. Držel mě za vestu a řval nech mě na pokoji z…e. Přitom se snažil udeřit mě do obličeje,“ popsal kontrolor.

Podle revizorů se situace zklidnila po příjezdu policistů. Ti se Merče podle jeho vyjádření snažili přesvědčit, aby nic nehlásil. Až do včerejška byl muž v péči lékařů v nemocnici na Lochotíně. Lékařské ošetření prý musel ale vyhledat i revizor.

Rozrušené byly i děti, které přihlížely. „Báli jsme se o pana vychovatele. Mlátili ho z obou stran. Měli jsme strach, že ublíží i nám,“ mínily shodně. Dva z chovanců přivolali i ředitelku DDÚ Vlastu Novou. Viděla prý konec incidentu. „Jsem šokovaná. Ještě štěstí, že se nestalo nic dětem,“ říká žena.

Jak se věc skutečně odehrála, už zjišťují policisté. Podle jejich mluvčí Heleny Malotinské se případem nyní zabývají na obvodním oddělení Plzeň-Vinice.

„Pokud by se potvrdilo pochybení revizorů, museli bychom se jím velmi vážně zabývat. Záležitost bychom s firmou AB finanční servis projednali a prošetřili všechny okolnosti,“ uvedl generální ředitel Plzeňských městských dopravních podniků Michal Kraus. Jím vedená firma prý revizory sama kontroluje. Podobný exces zatím řešit nemusela.

Předání přepravní kontroly soukromé firmě mělo podle předsedy představenstva PMDP Petra Štrunce úsporné důvody."Firma tím ušetřila šest milionů korun ročně na výdající spojených s odhalováním černých pasažérů a vymáhaním dluhů na jízdném," řekl již dříve štrunc.

Jak incident popsal revizor (od Viliama Hovance):

"Cestující nastoupil ve stanici Družba do snížené prostřední částivozu. Já jsem stál nad touto plošinou a dopisoval jsem si údaje odplacené pokuty. Zároveň jsem pozoroval přistupující. Pan Merčnastoupil s pěti dětmi a šel rovnou k sedačce, kde na vyvýšeném místěsedělo jedno z dětí a povídali si. Mezitím již souprava pokračovala vjízdě. Založil jsem si peněženku, sešel po schodech na plošinu,označil novou kontrolku a vyzval cestujícího ke kontrole. Cestující seotočil a se slovy ještě ´jsem si nestačil označit´vyndal peněženku.Cestujícímu jsem začal vysvětlovat, že si měl koupit nebo označitjízdenku neodkladně po nástupu do vozu a ne se vybavovat s jinýmcestujícím. Odpověděl, že si jízdenku označí, až si vyřídí jisté věci.Znovu jsem cestujícímu vysvětloval, jak má postupovat. Okamžitě na mě začalřvát, ať vypadnu. Vyzval jsem cestujícího k zaplacení pokuty nebo předložení občanského průkazu.Začal mě znovu slovně napadat a urážet. Při dojezdu do další stanicetrval na výstoupení. Vystoupili jsme ve stanici B. Němcové. Protože mělcest.peněženku v ruce, předpokládal jsem,že vše vyřídíme na zastávce, kdepředloží doklady,místo toho zasunul peněženku do kapsy a začal odcházet.Došel jsem k cestujícímu a znovu jsem jej vyzval k předložení dokladů. Ucestujícího došlo ke zkratovému jednání, otočil se proti mně a kolenemmě kopl do rozkroku, pak mě uchopil za vestu a zaútočil rukama. Řval:"Nech mě na pokoji, zmrde," a snažil se mě udeřit doobličeje. Cestujícího jsem uchopil za bundu, zároveň přistoupil ikolega, který se slovy, jak se to chováte, člověče, tohle je užnapadení, mi pomáhal eliminovat útoky cestujícího. Cestujícímu se podařilo mě udeřit do pravé části obličeje. Cestujícímu jsem oznámil, že ho zadržím do příjezdu PČR kvůli napadení, a chtěl jsem volatpolicii, protože útoky stále pokračovaly, požádal jsem jednohocestujícího a následně řidičku soupravy o pomoc zavolat PČR. Cestujícíneustále řval: "Pomoc, koukejte, co mi dělají, zmrdi". V jednu chvílise do konfliktu chtěl přidat jiný cestující (stáří kolem 14 let). Nataženourukou a se slovy, nemíchej se do toho, mladík ustal, omezil se jen naslovní urážky. Cestujícího jsme se neustále snažili uklidnit a řešitsituaci v klidu. Cestující přestal fyzicky útočit, místo toho začalúmyslně plivat do obličeje. Cestujícího jsem držel pravou rukou a levourukou jsem se snažil odvrátit jeho hlavu. Začal plivat po kolegovi. Popříjezdu Městské policiea PČR se situace téměř zklidnila. Při vysvětlování události jednomupolicistovi mě cestující znovu napadl, ale po slovním zásahu a vloženíruky policisty se cestující uklidnil. Po vyřešení situace jsem vyhledal lékařské ošetření.Na závěr bych chtěl dodat jen to, že cestující neměl v úmyslu koupitjízdeku nikomu z chovanců a ani sobě.

Jak incident popsal Marcel Merč (na snímku v nemocnici):

"Nastoupil jsem s dětmi v zastávce u Družby. Děti jsem usadil a když jsem chtěl koupit jízdenku, objevil se tam pán, který mi řekl pouze jediné slovo–revize. Nic víc. Řekl jsem, že jdu koupit jízdenku s tím, že napřed jsem musel posadit své svěřence. Revizor mi neukázal ani žádný průkaz a znovu požadoval jízdenku. Spor pokračoval na zastávce B. Němcové. Tam jsem vystoupil i s dětmi z tramvaje s tím, že věc vyřešíme. V tom mě revizor čapnul zezadu, začal mě rdousit, dostal jsem loktem do hlavy, škrtil mě a nacpal mě na zábradlí. Přitom jsem dostal ještě ránu pěstí. Měl jsem pocit totální bezmoci a taky strach, že mě přehodí přes zábradlí do silnice. Zkrátka to bylo, jak se říká, husté. Za chvíli přiběhl i revizorův kolega a oba mě chytili. Křičel jsem: Pusťě mě, nechte mě! Nenechali mě ani zavolat policii a strážníka nakonec přivolali sami. Strážník se alezdravil s revizory, jako se známými, slovy: „Ahoj, tak copak.“ Protože jsem chtěl, aby věc vyšetřili nezaujatí policisté, zavolal jsem státní policii. Ta se mě snažila přesvědčit, abych to hodil do autu. Že když nepodám trestní oznámení, že mi revizor nedá pokutu. Tvrdili, že můžu mít svědků kolik chci, ale že oni tam jsou dva a nakonec to bude tvrzení proti tvrzení, a že to nemá cenu.Policista mipro příště poradil, aby se nebránil. Řekl mi, že se mám nechat seřezat a v žádném případě se nebránit, protože když se bráním,jsem ztrátový já. Nakonec jsem skončil u doktorů."

Vybrané známé prohřešky plzeňských revizorů v posledním roce:

prosinec 2006 – jeden z revizorů dopravních podniků odvedl žákyni 5. třídy podezřelou z jízdy na černo z Tylovy ulice do Železniční ulice (přes 2 km přes centrum města) na policii, kde ji po sepsání protokolu nechal a odešel. Dívka nevěděla, jak se dostat zpět. únor 2007 – na informačním serveru uživatelů internetových stránek You Tube se objevuje klip, v němž jeden z revizorů na náměstí Republiky v Plzni fyzickým násilím zadržuje zřejmě černou pasažerku. říjen 2007 – Cestující podává trestní oznámení na revizory, že mu zabránili si označit lístek a poté jej zbili.

Komu věříte více?

Věříte spíše Marcelu Merčovi nebo revizorům. Napište svoji reakci do diskuse (na počátku článku) nebo na mail reporter.plzensky@denik.cz. Napište také vaši negativní nebo i pozitivní zkušenost s plzeňskými revizory. S díky redakce Plzeňského deníku