VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na zastávce v Plzni se pral cestující s revizory

PLZEŇ - Revizoři městské hromadné dopravy se opět dostali do řečí. Bitka mezi pasažérem a revizorem, která se odehrála ve středu v podvečer na tramvajové zastávce ulice Boženy Němcové, oživila otázku, jestli má kontrolu ve vozech dělat soukromá firma.

11.10.2007 12
SDÍLEJ:

Podlitiny Marcela Merče.Foto: Deník: Z. Vaiz

Po incidentu skončil s otřesem mozku, podlitinami a odřeninami v nemocnici 33letý Marcel Merč. Vychovatele Dětského diagnostického ústavu (DDÚ) v Plzni prý bili kontroloři pěstmi a loktem. Ti ale tvrdí, že konflikt začal vychovatel sám.

„S dětmi jsem nastoupil do tramvaje u Družby. Usadil jsem je, a když jsem chtěl koupit jízdenku, objevil se pán, který řekl jen: Revize. Nic víc. Odpověděl jsem, že jdu koupit jízdenku, protože jsem musel napřed usadit děti,“ líčí Merč s tím, že revizor to odmítl akceptovat, a tak musel i s dětmi vystoupit ven.

Podle revizorů ale spor vznikl jinak. „Pan Merč nastoupil s dětmi a šel rovnou k sedačce, kde si s nimi povídal. Podle mne neměl v úmyslu koupit jízdenku ani sobě, ani nikomu z chovanců. Vyzval jsem ho tedy ke kontrole. Hájil se tím, že jízdenku nestačil označit a vyndal peněženku. Vysvětlil jsem mu, že jízdenku si měl koupit ihned. Odpověděl, že ji označí, až si vyřídí své věci. Znovu jsem mu vysvětloval, jak má postupovat. On začal řvát, ať vypadnu,“ líčí vznik incidentu kontrolor, jehožvyjádření poskytl Deníku Viliam Hovanec, šéf firmy AB finanční servis, která pro dopravní podnik přepravní kontroly pasažérů zajišťuje.

Dohru pak měl spor na zastávce. „Tam mě revizor napadl zezadu, začal rdousit, škrtit a nacpal mě na zábradlí,“ tvrdí Merč. A verze druhé strany? „Jednal zkratově a kopl mě do rozkroku. Držel mě za vestu a řval nech mě na pokoji z…e. Přitom se snažil udeřit mě do obličeje,“ popsal kontrolor.

Podle revizorů se situace zklidnila po příjezdu policistů. Ti se Merče podle jeho vyjádření snažili přesvědčit, aby nic nehlásil. Až do včerejška byl muž v péči lékařů v nemocnici na Lochotíně. Lékařské ošetření prý musel ale vyhledat i revizor.

Rozrušené byly i děti, které přihlížely. „Báli jsme se o pana vychovatele. Mlátili ho z obou stran. Měli jsme strach, že ublíží i nám,“ mínily shodně. Dva z chovanců přivolali i ředitelku DDÚ Vlastu Novou. Viděla prý konec incidentu. „Jsem šokovaná. Ještě štěstí, že se nestalo nic dětem,“ říká žena.

Jak se věc skutečně odehrála, už zjišťují policisté. Podle jejich mluvčí Heleny Malotinské se případem nyní zabývají na obvodním oddělení Plzeň-Vinice.

„Pokud by se potvrdilo pochybení revizorů, museli bychom se jím velmi vážně zabývat. Záležitost bychom s firmou AB finanční servis projednali a prošetřili všechny okolnosti,“ uvedl generální ředitel Plzeňských městských dopravních podniků Michal Kraus. Jím vedená firma prý revizory sama kontroluje. Podobný exces zatím řešit nemusela.

Předání přepravní kontroly soukromé firmě mělo podle předsedy představenstva PMDP Petra Štrunce úsporné důvody."Firma tím ušetřila šest milionů korun ročně na výdající spojených s odhalováním černých pasažérů a vymáhaním dluhů na jízdném," řekl již dříve štrunc.

Jak incident popsal revizor (od Viliama Hovance):

"Cestující nastoupil ve stanici Družba do snížené prostřední částivozu. Já jsem stál nad touto plošinou a dopisoval jsem si údaje odplacené pokuty. Zároveň jsem pozoroval přistupující. Pan Merčnastoupil s pěti dětmi a šel rovnou k sedačce, kde na vyvýšeném místěsedělo jedno z dětí a povídali si. Mezitím již souprava pokračovala vjízdě. Založil jsem si peněženku, sešel po schodech na plošinu,označil novou kontrolku a vyzval cestujícího ke kontrole. Cestující seotočil a se slovy ještě ´jsem si nestačil označit´vyndal peněženku.Cestujícímu jsem začal vysvětlovat, že si měl koupit nebo označitjízdenku neodkladně po nástupu do vozu a ne se vybavovat s jinýmcestujícím. Odpověděl, že si jízdenku označí, až si vyřídí jisté věci.Znovu jsem cestujícímu vysvětloval, jak má postupovat. Okamžitě na mě začalřvát, ať vypadnu. Vyzval jsem cestujícího k zaplacení pokuty nebo předložení občanského průkazu.Začal mě znovu slovně napadat a urážet. Při dojezdu do další stanicetrval na výstoupení. Vystoupili jsme ve stanici B. Němcové. Protože mělcest.peněženku v ruce, předpokládal jsem,že vše vyřídíme na zastávce, kdepředloží doklady,místo toho zasunul peněženku do kapsy a začal odcházet.Došel jsem k cestujícímu a znovu jsem jej vyzval k předložení dokladů. Ucestujícího došlo ke zkratovému jednání, otočil se proti mně a kolenemmě kopl do rozkroku, pak mě uchopil za vestu a zaútočil rukama. Řval:"Nech mě na pokoji, zmrde," a snažil se mě udeřit doobličeje. Cestujícího jsem uchopil za bundu, zároveň přistoupil ikolega, který se slovy, jak se to chováte, člověče, tohle je užnapadení, mi pomáhal eliminovat útoky cestujícího. Cestujícímu se podařilo mě udeřit do pravé části obličeje. Cestujícímu jsem oznámil, že ho zadržím do příjezdu PČR kvůli napadení, a chtěl jsem volatpolicii, protože útoky stále pokračovaly, požádal jsem jednohocestujícího a následně řidičku soupravy o pomoc zavolat PČR. Cestujícíneustále řval: "Pomoc, koukejte, co mi dělají, zmrdi". V jednu chvílise do konfliktu chtěl přidat jiný cestující (stáří kolem 14 let). Nataženourukou a se slovy, nemíchej se do toho, mladík ustal, omezil se jen naslovní urážky. Cestujícího jsme se neustále snažili uklidnit a řešitsituaci v klidu. Cestující přestal fyzicky útočit, místo toho začalúmyslně plivat do obličeje. Cestujícího jsem držel pravou rukou a levourukou jsem se snažil odvrátit jeho hlavu. Začal plivat po kolegovi. Popříjezdu Městské policiea PČR se situace téměř zklidnila. Při vysvětlování události jednomupolicistovi mě cestující znovu napadl, ale po slovním zásahu a vloženíruky policisty se cestující uklidnil. Po vyřešení situace jsem vyhledal lékařské ošetření.Na závěr bych chtěl dodat jen to, že cestující neměl v úmyslu koupitjízdeku nikomu z chovanců a ani sobě.

Jak incident popsal Marcel Merč (na snímku v nemocnici):

"Nastoupil jsem s dětmi v zastávce u Družby. Děti jsem usadil a když jsem chtěl koupit jízdenku, objevil se tam pán, který mi řekl pouze jediné slovo–revize. Nic víc. Řekl jsem, že jdu koupit jízdenku s tím, že napřed jsem musel posadit své svěřence. Revizor mi neukázal ani žádný průkaz a znovu požadoval jízdenku. Spor pokračoval na zastávce B. Němcové. Tam jsem vystoupil i s dětmi z tramvaje s tím, že věc vyřešíme. V tom mě revizor čapnul zezadu, začal mě rdousit, dostal jsem loktem do hlavy, škrtil mě a nacpal mě na zábradlí. Přitom jsem dostal ještě ránu pěstí. Měl jsem pocit totální bezmoci a taky strach, že mě přehodí přes zábradlí do silnice. Zkrátka to bylo, jak se říká, husté. Za chvíli přiběhl i revizorův kolega a oba mě chytili. Křičel jsem: Pusťě mě, nechte mě! Nenechali mě ani zavolat policii a strážníka nakonec přivolali sami. Strážník se alezdravil s revizory, jako se známými, slovy: „Ahoj, tak copak.“ Protože jsem chtěl, aby věc vyšetřili nezaujatí policisté, zavolal jsem státní policii. Ta se mě snažila přesvědčit, abych to hodil do autu. Že když nepodám trestní oznámení, že mi revizor nedá pokutu. Tvrdili, že můžu mít svědků kolik chci, ale že oni tam jsou dva a nakonec to bude tvrzení proti tvrzení, a že to nemá cenu.Policista mipro příště poradil, aby se nebránil. Řekl mi, že se mám nechat seřezat a v žádném případě se nebránit, protože když se bráním,jsem ztrátový já. Nakonec jsem skončil u doktorů."

Vybrané známé prohřešky plzeňských revizorů v posledním roce:

prosinec 2006 – jeden z revizorů dopravních podniků odvedl žákyni 5. třídy podezřelou z jízdy na černo z Tylovy ulice do Železniční ulice (přes 2 km přes centrum města) na policii, kde ji po sepsání protokolu nechal a odešel. Dívka nevěděla, jak se dostat zpět. únor 2007 – na informačním serveru uživatelů internetových stránek You Tube se objevuje klip, v němž jeden z revizorů na náměstí Republiky v Plzni fyzickým násilím zadržuje zřejmě černou pasažerku. říjen 2007 – Cestující podává trestní oznámení na revizory, že mu zabránili si označit lístek a poté jej zbili.

Komu věříte více?

Věříte spíše Marcelu Merčovi nebo revizorům. Napište svoji reakci do diskuse (na počátku článku) nebo na mail reporter.plzensky@denik.cz. Napište také vaši negativní nebo i pozitivní zkušenost s plzeňskými revizory. S díky redakce Plzeňského deníku

11.10.2007 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 50 000 Kč Mistři a příbuzní pracovníci v ostatní výrobě Vedoucí výroby - tlakových sestav pro komunální a průmyslovou energetiku. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: SŠ/VŠ strojírenské nebo technologické zaměření, praxe výhodou, zkušenosti s vedením kolektivu 60ti pracovníků, zkušenosti s organizací výroby a plánováním. Jedná se výrobu systémů předávání tepla., SVÉ ŽIVOTOPISY ZASÍLEJTE NA personalni@systherm.com. Pracoviště: Systherm s.r.o. [423], K Papírně, č.p. 172, 312 00 Plzeň 12. Informace: Životopis, . Výroba - Výroba Montážní dělník 18 500 Kč Montážní dělníci ostatních výrobků montážní dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: Úherce, - montáž sedaček na lince, - vhodné pro fyzicky zdatné uchazeče bez zdravotního omezení , - bonusové složky mzdy 5.000,- Kč , - práce ve stabilní společnosti , - čisté a moderní prostředí , Zaměstnanecké výhody:, ubytování zdarma, doprava do zaměstnání zdarma, obědy a večeře zdarma. Pracoviště: Danč personální servis s.r.o. - faurecia plzeň s.r.o., úherce, Logistická, č.p. 153, 330 23 Nýřany. Informace: Marian Danč, +420 377 444 111. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč Prodavači potravinářského zboží prodavač/ka do bistra. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na DPČ, po zaučení HPP., Požadujeme spolehlivost, samostatnost, vysoké pracovní nasazení, výpis z TR. , Po zapracování k základní mzdě prémie., Po-Pá ranní 5.30 -14.00, Odpolední 7.30-16.00 hod. , Nástupní mzda 17.000,--, po zapracování prémie.. Pracoviště: Lahůdky jape s.r.o., Křimická, č.p. 809, 318 00 Plzeň 18. Informace: Malotová, +420 377 350 314. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební údržbáři budov 8 000 Kč Stavební údržbáři budov ÚDRŽBÁŘ PRO SECONDHELP. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč, mzda max. 9000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ÚDRŽBÁŘ, , Popis práce:, , Práce na 4 hodiny denně , Údržba poboček SecondHelpu a budování nových, Od výměny žárovek po lehčí stavební úpravy, dle potřeby., , , Kritéria a požadavky:, INVALIDNÍ DŮCHOD PODMÍNKOU, Zdravotní stav dovolující určenou práci (stoj, chůze) , Motivace k práci , Manuální zručnost, Zkušenost s údržbou budov výhodou, , , Nabízíme:, Práci v příjemném prostředí, Slevy v Café Restaurant Kačaba, Slevu na masáž, , Další informace o naší organizaci najdete na www.moznostitujsou.cz, www.secondhelp.cz, , Pokud splňujete podmínku invalidní osoby a máte zájem o práci, pošlete prosím životopis lide@moznostitujsou.cz nebo volejte 736 517 679.. Pracoviště: Second help plzeň americká, Americká, č.p. 490, 301 00 Plzeň 1. Informace: Kateřina Krzanowská, +420 736 517 679.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Slovany mají nový terminál

Ilustrační foto

Vybílil kontejner ve Chválenicích

Při cestě do Říma se myli vodou z WC

Nezdice - Rodák z Nezdic na jižním Plzeňsku Jan Kaše vyrazil se svojí přítelkyní Marií do Říma. To by nebylo nic zvláštního, kdyby ovšem nešli přes 1300 km dlouhou cestu pěšky.

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Plzeň byla lepší, ale se Spartou bere jen bod

Plzeň - Vyhrocený, vyhecovaný od začátku do konce byl páteční zápas mezi hokejovou Škodovkou a Spartou v Plzni.

Dětí přibývá, mateřinky v kraji jsou přeplněné

Řada mateřských škol v Plzeňském kraji byla v poslední době nucena rozšiřovat své prostory.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT