V úterý začaly bagry opět hrnout zeminu na obnažené pozůstatky špitálského kostela, do konce týdne zmizí i ohrada a minimálně čtyři roky bude prostor vypadat stejně. A to i přesto, že nové muzeum umění bylo jedním z pilotních projektů kandidatury Plzně na Evropské hlavní město kultury 2015.

„Získat teď na galerii dotaci je nemožné a na půjčku ji stavět nebudeme,“ tvrdí hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD) s tím, že jedinou možností, jak by se galerie dala postavit ještě do roku 2015, je příspěvek od města. Primátor Martin Baxa (ODS) o tom však nechce ani slyšet. „Máme dost vlastních projektů spojených s kulturním titulem, tohle je investice kraje,“ argumentuje Baxa. Dodal, že stále věří, že se galerie jednou postaví. „Pozemek pro ni zůstane rezervovaný, o jiném využití nepřemýšlíme.“

Přípravy na galerii už spolkly miliony korun. Více než tři miliony stála veřejná architektonická soutěž, dalších dvanáct pak projektová dokumentace vítězného návrhu. „Původně měl kraj platit 25 milionů korun, ale nakonec jsme se s projektantem dohodli, že třináct zatím hradit nebudeme, protože je stavba zkrátka pozastavená,“ vysvětluje vedoucí odboru kultury Krajského úřadu Alena Svobodová.

Fakta o galerii

- Listopad 2009: Hejtmanství vypisuje architektonickou soutěž, kterou v prosinci vyhrává návrh Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře.
- Březen 2010: Kraj schválil budoucí výkup pozemku U Zvonu od města, do dokončení stavby nové galerie platí symbolické nájemné.
- Srpen 2010: Začal archeologický průzkum, který se zimní přestávkou trvá do konce června 2011.
- Konec srpna 2011: Archeologické sondy jsou překryty zeminou a opět zakonzervovány.

Podle hejtmana navíc kraj ušetřil téměř osm milionů tím, že se projekt zastavil už se získáním stavebního povolení. „Nevznikla realizační dokumentace. Ta by jen ležela v šuplíku a za pár let by se pravděpodobně musela stejně přepracovávat,“ podotýká Milan Chovanec.

Vznikne i dokument

Prozkoumání prostoru U Zvonu archeology, zdokumentování nálezů, jejich archivace a opětovné zahrnutí sond – další dva miliony korun. Pokud se navíc začne opravdu stavět, musí se v archeologických pracích pokračovat. „Záleží na projektu, ale minimálně je třeba vybagrovat zásyp sklepů bývalého činžovního domu,“ vysvětluje archeolog Jiří Orna, který zde na výzkumu téměř rok pracoval. Nalezené artefakty, mezi nimiž jsou keramické úlomky, ale i celé hroby z bývalého hřbitova, jsou nyní v Západočeském muzeu, po zpracovnání půjde část do muzejních sbírek, lidské ostatky do antropologického ústavu.

Dalších půl milionu korun zaplatilo hejtmanství za dva modely budoucí galerie, které jsou k vidění v Masných krámech v Pražské ulici v Plzni. V nejbližších týdnech by také mělo vzniknout patnáctiminutové video, které dokumentuje dosavadní průběh anabáze s galerií.

Musil stále věří

Podle vedení kraje bude možné sehnat potřebné dotace z EU nejdřív po roce 2015. Ředitel Západočeské galerie Roman Musil přesto doufá, že tak dlouho galerie spát nebude. „Věřím, že se projekt znovu pohne v roce 2013,“ říká Musil a dodává, že postavení či nepostavení galerie je vždycky nakonec politickým rozhodnutím. Nové muzeum umění by podle něj bylo první, které by vzniklo přímo pro takové účely. „Navíc nejde jen o výstavní prostory, ale také o depozitář, kavárnu, knihovnu nebo vzdělávací prostory,“ doplňuje Musil.

Zasypávání výkopů potrvá ještě dnes, kraj musel sehnat přibližně tisíce kubíků zeminy o váze asi tři tisíce tun. Podle Romana Sornase z odboru investic Krajského úřadu je zahrnutí složitější než odkrytí. „Zem je třeba zhutnit, aby se nepropadla při prvním dešti,“ upřesňuje.