Vláda minulý týden rozhodla, že za přísných hygienických podmínek umožní lidem vstup do nemocnic, s negativním testem a respirátorem pak do zařízeních dlouhodobé a následné péče. Nemocnice v kraji se však k tomuto kroku staví zdrženlivě. V době, kdy počty nakažených koronavirem neustále stoupají, mají obavy ze zavlečení infekce a návštěvy tak nepovolují.

Do Fakultní nemocnice (FN) v Plzni může přijít veřejnost pouze výjimečně. „Zákaz návštěv platí s určitými výjimkami tak, jak platil celý prosinec 2020 a platí i dosud,“ sdělila mluvčí FN Gabriela Levorová s tím, že návštěvy jsou možné u dětských pacientů či u nemocných v terminálním stádiu života. „Je možná přítomnost další osoby u porodu a dle jasně stanovených kritérií mohou návštěvy na oddělení Pobytové sociální péče. Pro ostatní pacienty jsou návštěvy zakázané,“ popsala Levorová a dodala, že vedení nemocnice si je vědomo, že restrikce trvají již dlouho. „Nicméně epidemiologická situace je velmi vážná a nemůžeme připustit ohrožení našich pacientů možnou nákazou od návštěv,“ uzavřela.

Také nemocnice Privamed v Plzni o povolení návštěv zatím neuvažuje. „Čekáme na pokyny od ministerstva zdravotnictví. Prozatím ale návštěvy neplánujeme,“ reagovala na dotaz Deníku mluvčí Privamedu Eva Milerová.

Podle mluvčího Nemocnic Plzeňského kraje Jiřího Kokošky se každá nemocnice rozhodne individuálně, aktuálně však nejsou návštěvy v žádné z krajských nemocnic včetně těch s následnou péčí povoleny, protože se epidemická situace neustále zhoršuje. „V nemocnicích Plzeňského kraje jen mírně vzrostl souhrnný počet pacientů s onemocněním covid-19. Ztrojnásobil se ale počet pacientů s těžkým průběhem,“ uvedl Kokoška a dodal, že je v nemocnicích akutní péče hospitalizováno zhruba 120 covid pozitivních pacientů, z toho patnáct na lůžkách intenzivní péče,“ uzavřel.

Do zařízeních sociálních služeb a domovech pro seniory se momentálně může pouze s negativním testem nebo s potvrzením o prodělaném onemocnění covid-19 v uplynulých třech měsících. Nutností je rovněž mít nasazený respirátor třídy FFP2 bez výfukového filtru.

Otce pravidelně jednou za týden navštěvuje Plzeňanka Alena Červená, která se musí nejpozději týden před návštěvou objednat. „V prosinci jsem se objednávala pět dní dopředu na antigenní testy. O Vánocích jsem ale covid dostala, naštěstí jsem to odhalila včas a na návštěvu nešla. Všechno zlé je ale pro něco dobré. Teď už nemusím na testy, budu chodit pouze s potvrzením,“ sdělila Červená.