„Pod okny nám celou noc jezdily obrněné transportéry plné vojáků. Brusel teď připomíná stav ve městě obleženém za války," říká Zbyněk Prokop, který v belgickém hlavním městě zastupuje Plzeňský kraj.

Kvůli vyhlášenému nejvyššímu stavu pohotovosti byl o víkendu zrušen například Česko-slovenský ples a neuskuteční se ani plánované promítání filmu Bobule pro zdejší studenty bohemistiky. „Univerzita je zavřená stejně tak většina obchodů, nákupní centra, diskotéky, kluby nebo školy. Nejezdí metro a tramvaje a autobusy jen některé. Chápu, že jsou opatření na místě, nepříjemná je ta nejistota. Nikdo neví, jak dlouho to potrvá," říká Prokop.

Mimořádná opatření, kdy téměř u všech budov evropských institucí hlídkují po zuby ozbrojení vojáci a policisté, Belgie zavedla v sobotu ráno. Vycházela z informací, že by v Bruselu mohlo dojít k podobným útokům jako v Paříži. Policie navíc při víkendových raziích zadržela několik podezřelých a našla arzenál zbraní a také chemikálie.

Zvýšená ostraha byla podle europoslance Jiřího Pospíšila v Bruselu patrná už minulý týden. „Hlídkovala tam policie i armáda, kontroly byly mnohem důslednější než jindy," popisuje Pospíšil, který je tento týden ve francouzském Štrasburku na pravidelném plenárním zasedání evropského parlamentu. Plzeňský europoslanec připustil, že obavy má, ale měnit svůj pracovní program kvůli teroristické hrozbě nebude.

Předčasný návrat do Čech nechystá ani Zbyněk Prokop. Spíš neustále řeší, které akce bude nutné zrušit. „Na víkend máme naplánovanou prodejní výstavu mladých designérů. Ale tři už nám sami účast odřekli, možná to odpískáme celé." 

„Osobně mám ten názor, že pokud tu takhle ve velkém řádí policie a armáda, je tu teď poměrně bezpečno. Do Čech se chystám pracovně až začátkem prosince," podotýká Prokop. Připouští však, že ve vzduchu je atmosféra strachu cítit – nejen mezi Belgičany, ale i u cizinců, kteří v Bruselu pracují.

O tom, že by ale tito lidé hromadně Belgii kvůli obavám z teroristických útoků opouštěli, neslyšel ani on, ani Plzeňan Pavel, který tu také pracuje. Spíše platí, že kdo nemusí, nyní do Bruselu nejezdí.

„O víkendu armáda a policie zablokovaly centrum, teď už je to lepší. Jsou zakázané návštěvy do evropských institucí, byla zrušena například i divadelní představení. Je také pravda, že ten, kdo vypadal trochu ‚arabsky', je policií i armádou kontrolován více," popisuje aktuální stav belgickém hlavním městě Plzeňan.

Dodal, že třeba cesta autem po Bruselu byla včera velmi poklidná a nikde se netvořily dopravní zácpy. Je to proto, že mnoho lidí na doporučení belgické vlády opravdu zůstalo doma.