Akce v rámci programu Evropského hlavního města kultury 2015 spojí v Den boje za svobodu a demokracii Plzeňskou filharmonii, České noneto, Ústav pro studium totalitních režimů, Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara ZČU a věznici na Borech.
Hlavním pilířem projektu je hudba. České noneto odehraje dopoledne neveřejný koncert ve věznici, večer od 20 hodin vystoupí s filharmonií na půdě fakulty designu a umění.
Program
10:00 neveřejný koncert ve věznici Plzeň
14:00 odhalení pomníku Ruka v Borském parku
20:00 koncert Umělec a totalita, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU
Na obou koncertech zazní skladba zapomenutého skladatele, plzeňského rodáka Rudolfa Karla. „Během první světové války byl v Rusku zatčen s podezřením, že je rakouský špion. Sice se mu podařilo utéci, ale doma v Čechách byl vězněn na Pankráci. V této době zkomponoval svoji nejznámější skladbu Nonet g moll, kterou se podařilo ven pašovat převážně na smotcích toaletním papíru," řekla ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová.
Karlův nonet večer doplní čtvrtá symfonie ruského velikána Dmitrije Šostakoviče. Zkomponoval ji v letech 1935 a 1936, ovšem v Rusku vládl těžký stalinismus a Šostakovič i symfonie museli na premiéru počkat až do roku 1961.
Hudbu mluveným slovem doprovodí například bývalá disidentka Petruška Šustrová a řečníci Ústavu pro studium totalitních režimů. Podle jeho zástupce Pavla Ryjáčka je Umělec a totalita velmi odvážný počin. „Byli jsme překvapeni, když nás Plzeňská filharmonie oslovila. Nejde totiž o čistě umělecký, ale vlastně o politický projekt, a to v Česku pořád ještě není zvykem. Návštěvníci například uslyší, jak se v Šostakovičově osudu zrcadlí celá proměna Ruska v Sovětský svaz. Promluví i historik a badatel Štěpán Černoušek, jenž se zabývá historií gulagu. Při mapování těchto věcí člověk zjistí, jak tendenčně na svoji historii nahlíží současné Rusko," míní.
Součástí akce je také odhalení pomníku Ruka věnovaného Jiřímu Trnkovi. Objeví se v Borském parku. „Film Ruka je nejslavnější a zároveň poslední animovaný film Jiřího Trnky. Jeho autor, náš pan děkan Josef Mištera, vybral jako téma záběr z filmu, v němž se umělec vzbouří proti režimu, a pomník, který ho režim donutil vytesat, povalí a uteče na svobodu z klece, ve které je vězněn," řekla za fakultu designu a umění Kateřina Martínková.
Sochař Luděk Míšek, který Trnkův pomník ze sklobetonu vytvořil, dodal, že Ruka rozhodně není žádný drobeček: „Je 3,8 metru dlouhá a 1,3 metru vysoká."