„Japonsko jsem si představoval jako zemi neuróz, spěchu, nekonečných heren a šíleného karaoke. Ale už od prvního dne jsem byl až šokován vstřícností místních lidí, kteří se navíc vyznačovali klidem a sebevědomím,“ říká Hucl. Obyvatelé Japonska mají podle něho také nadhled a smysl pro humor.
Hucl byl v Japonsku necelých čtrnáct dní. „Týden jsme se věnovali instalaci výstavy, pak nasledovaly oficiální akce okolo výstavy za účasti velvyslance ČR Jaromíra Novotného. A na tři dny pro nás japonští přátelé připravili návštěvu nejzajímavějších míst prefektury Gunma,“ dodává Hucl.
Expozici, která se skládala z děl Josefa Váchala a Jiřího Kornatovského, prý Japonci velmi ocenili. „Ale je to složitější. V Japonsku se nemůžete přímo zeptat, jak se komu co líbí. Vždycky totiž dostanete stejnou odpověď: ´Je to skvělé´. Ale protože ředitel galerie Ken Suyama se mnou sám na jedné recepci otevřel téma další výstavy, doufám, že tento projekt nebyl pro japonskou stranu zcela nevýznamný,“ věří kurátor.
Po dobu výstavy bylo město v okolí radnice a galerie vyzdobeno českými vlajkami a znakem města Plzně.. „Absolvovali jsme několik oficiálních recepcí a přijetí u primátora města Takasaki pana Yukio Matsury. Ředitel galerie také rozeslal katalog padesáti nejvýznamnějším japonským galeriím a univerzitám,“ doplňuje.