„Na tísňovou linku policie zavolal odpoledne anonym a oznámil, že v některé plzeňské pobočce peněžního ústavu ČSOB je nástražný výbušný systém,“ uvedl policejní mluvčí Jaroslav Ibehej.

Policisté zorganizovali bezpečnostní opatření. „Zapojili se policisté z obvodních oddělení, služby kriminální policie a vyšetřování a na místě byli také psovodi a dva speciálně vycvičení psi,“ doplnil Ibehej.

Policisté ukončili prohledávání objektů před 16. hodinou. Žádný výbušný systém však neobjevili.

Před pobočkou ČSOB na Masarykově náměstí postávali její zaměstnanci desítky minut. „Když se v rozhlase ozvala výzva, abychom vyklidili banku, mysleli jsme, že to je jen nějaké cvičení. Až když jsme venku uviděli policisty, jsme si uvědomili, že jde o skutečnou hrozbu,“ svěřila se jedna z pracovnic pobočky.

Lidé, kteří potřebovali v bance něco vyřídit, odcházeli s nepořízenou. „Chtěla jsem si jít vybrat peníze z účtu, protože mám zablokovanou kartu. Šla jsem sem ale úplně zbytečně a zítra budu muset jít ještě jednou,“ prozradila rozhořčená klientka.

V letošním roce už policisté v Plzni prověřovali tři podobné anonymy. „Ani jednou se ale hrozba nepotvrdila,“ dodal Ibehej. Pokud bude člověk, který bombou hrozil, dopaden a usvědčen, hrozí mu až tříletý pobyt za mřížemi, a to za trestný čin šíření poplašné zprávy. Za posledních pět let už plzeňští muži zákona několik anonymních oznamovatelů odhalili.

Pachatel byl policií dopaden ještě ve čtvrtek večer.