Podle přednosty kliniky infekčních nemocí plzeňské fakultní nemocnice Dalibora Sedláčka je důležité myslet především na prevenci. Proti encefalitidě totiž zatím neexistuje lék.

Plzeňská pobočka Zdravotního ústavu v současnosti zaznamenává nárůst zájemců o očkování. „Každý týden přijde deset až dvacet nováčků. V tuto dobu se může přistoupit ke zkrácenému schématu, kdy se druhá dávka podá po čtrnácti dnech,“ nastínila lékařka Daniela Fránová. Běžný interval mezi prvním a druhou návštěvou doktora, který do těla aplikuje ochrannou látku, je 30 dnů až tři měsíce.

„První přeočkování je nutné o tři roky později. Další se odvíjí od věku. Lidé pod šedesát let musí přijít každých pět let, starší jedinci pak jednou za tři roky,“ doplnila specialistka.

Loni epidemiologové v kraji zaznamenali na 60 případů klíšťové encefalitidy, asi polovina z nich skončila na plzeňské infekční klinice. V minulosti se počet nemocných pohyboval kolem stovky. „S infikovaným klíštětem se mohou lidé setkat v podstatě od března do listopadu. Proto je zásadní právě očkování. Doporučení se vztahuje hlavně na ty, kteří mají chalupy či jezdí do přírody a cestují,“ uvedl Sedláček.

Pro přenos viru potřebuje klíště zpravidla tři až šest hodin. Důležité je tedy co nejdříve po návratu z venku se prohlédnout a případného roztoče vyndat. „Rukama na něj nesahejte, místo důkladně dezinfikujte,“ doporučil lékař.

Inkubační doba encefalitidy může trvat tři dny, ale také měsíc. První stadium se podobá chřipce. Nemocný má zvýšenou teplotu až horečku, trpí bolestí hlavy, kloubů a svalů. Symptomy po několika dnech odezní.

„Pokud v tomto období začne pacient dělat těžkou práci, většinou se dostane do druhé fáze. Až tehdy obvykle vyhledá naši pomoc. Objeví se u něj bolesti hlavy, podráždění mozkových obalů. Stav může skončit až zánětem mozku,“ vylíčil odborník. Nejtěžší případy vedou k ochrnutí, krajní až ke smrti. Doktoři léčí onemocnění hlavně klidem na lůžku a podávají léky proti zánětu. Těžší forma s přetrvávajícími poruchami hybnosti vyžaduje rehabilitace.

Ilustrační foto fakultní nemocnice.
Plzeňský kraj má zdravotní radu