O něco více zaplatí pozůstalí například v Plasích. „Za urny se bude platit místo 16 korun 25 korun ročně, platby za hroby zůstanou stejné, 400 korun za pět let,“ vysvětluje starosta Plas Miloslav Hurt.
S tím, že se ceny v budoucnu mírně zvednou, počítají i ve Spáleném Poříčí. „Spravujeme sedm hřbitovů a poplatky jsou spíše symbolické, ani zdaleka nepokrývají náklady spojené s údržbou nebo korespondencí,“ uvádí starosta Pavel Čížek. Jednohrob teď v Poříčí stojí 260 korun za 10 let, dvojhrob pak 420 za stejné období.
Podle starosty Líní Michala Gottharta se ceny na sulkovském hřbitově příští rok měnit nebudou, protože nový systém poplatků zavedli už v roce 2003. „Už tehdy jsme ceny trochu navýšili, takže teď k tomu důvod mít nebudeme. Údržbu hřbitova také z vlastních peněz zajistíme bez zdražování,“ řekl. O nárůstu prý v Líních budou uvažovat případně až v příštích letech. Nyní tedy lidé za velký hrob zaplatí 700 korun za 12 let a 550 korun za hrob střední.
Jinak je tomu v Plzni, kde se může cena hrobu zvýšit z 360 korun na 375 za rok. O tom budou radní rozhodovat zítra. Podle náměstkyně primátora Marcely Krejsové je důvodem pro úpravu ceny zvýšení nákladů Správy hřbitovů a krematoria (SHK). „Rostou ceny energií, pohonných hmot a na základě vládního nařízení stouply i mzdy zaměstnanců ve všech příspěvkových organizacích, tedy i v SHK,“ uvedla náměstkyně. Za nárůstem většiny cen je navýšení DPH z pěti na devět procent. Zvedat se ale má i paušální cena za užívání hrobového místa, která je od daně osvobozena.
Na plzeňských hřbitovech je zaplněno skoro 30 tisíc hrobových míst. Za ně se platí paušální částka a pronájem odvislý od plochy hrobu. Ten zůstane stále stejný, tedy 15 korun za metr čtvereční.
Správa plzeňských hřbitovů si po úpravě cen upevní pozici mezi nejdražšími organizacemi tohoto typu v zemi