Na jeho hrobě na Ústředním hřbitově v Plzni se totiž objevil nápis ´na prodej´ a telefonní číslo, kde bylo možno obchod dojednat. Poté, co na to radnici upozornil Deník, cedule zmizela. „Bylo pro mě velkým překvapením, že si vlastně kdokoliv může koupit hrob pana primátora Loukoty i s jeho ostatky. Okamžitě jsme zahájili jednání a jako město budeme usilovat o odkoupení hrobu,“ prohlásil současný plzeňský primátor Pavel Rödl (ODS).

Hrob prodávají úředníci z plzeňské pobočky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Primátor Loukota totiž zemřel v září 2008 zcela bez dědiců a majetek propadl státu. Pohřeb mu tehdy vypravila radnice. „Měl to úžasné štěstí a na druhou stranu velkou smůlu v tom, že pokládal po revoluci základní kámen celé radnice. Jsem přesvědčen, že se mu to povedlo velice dobře a že na něj Plzeň nikdy nezapomene,“ prohlásil tehdy ve smuteční řeči v obřadní síni krematoria Rödl.

Za necelé dva roky je však hrob i s urnou na prodej. A podle zavedených praktik může s ostatky naložit nový majitel podle vlastního uvážení. „Může urnu odnést ze hřbitova nebo ji uložit na jiné místo nebo nechat rozptýlit popel na loučce,“ potvrdila mluvčí magistrátu Edita Vighová.

Dodala, že pokud město hrob získá, bude o něj pečovat jako o další čestný hrob s ostatky významných Plzeňanů. Takových hrobů je už 38.

Markéta Housarová z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových potvrdila, že organizace nabyla hrob jako tzv. odúmrť a nabídla ho podle zákona k odkoupení široké veřejnosti. „Není běžným postupem, že bychom hrobová zařízení nabízeli k prodeji statutárnímu městu Plzeň,“ uvedla Housarová.

Stanislav Loukota byl primátorem od 2. března do 5. prosince 1990.