Za svůj mimořádný čin právem získala před několika dny cenu ministra spravedlnosti jako příslušnice roku.

„Seběhlo se to tehdy hrozně rychle. Naši vlčáci štěkali směrem k zahradě, kde mají sousedi dům. Když jsem otevřela vrata, viděla jsem, že se jim ze dveří domu valí dým. Křičela jsem, že hoří, a okamžitě jsem se tam rozběhla," popisuje pětatřicetiletá žena, co se odehrálo v neděli sedmého dubna 2013 v Srbicích na Domažlicku, kam jezdí na chalupu.

V domě našla sedmiletého chlapce, kterého vystrčila ven. Tím ale drama neskončilo. „Věděla jsem, že mají ještě tříletou holčičku, chlapce jsem se zeptala, kde je, a on řekl uvnitř. V ten moment jsem do toho domu vběhla znovu a tu holčičku jsem začala hledat. Všude byl strašný dým a nebylo vidět. Asi to bylo štěstí, ale dívenku jsem našla docela rychle v patře domu. Popadla jsem ji a běžela ven," vzpomíná Alounková.

K hořícímu domu mezitím dorazila ještě její sestra s přítelem. Poté, co byly děti v bezpečí, otevřeli okna domu a požár sami začali likvidovat. Zanedlouho na místo dorazili hasiči.

Podle Alounkové šlo tehdy o vteřiny. „Nepřemýšlíte nad tím, jestli se nenadýcháte nějakých zplodin. V ten moment vás taková věc vůbec nenapadne a prostě jdete," vybavuje si kritické okamžiky příslušnice vězeňské služby.

Ocenění od ministra ji prý příjemně překvapilo. „Samozřejmě si ho vážím, moc mě to potěšilo," usmívá se Alounková a vzápětí dodává, že celý ceremoniál byl velice dojemný, neboť během něj zazněly opravdu silné příběhy.

Udílení Cen ministra spravedlnosti pro příslušníky a občanské zaměstnance Vězeňské služby ČR a Probační a mediační služby ČR se konalo vůbec poprvé. Odborná komise vybírala mezi devětačtyřiceti navrženými pracovníky.

Na pražské staroměstské radnici převzal ocenění z rukou ministra spravedlnosti Roberta Pelikána například dozorce z pardubické věznice David Rázl, který loni v létě pomohl oživit tonoucího mladíka. Či také probační pracovnice Jana Staňková ze Šumperka, která masáží srdce zachránila kolabujícího klienta.