Centrum vodní zábavy ve Kdyni, pavilon jednodenní chirurgie Městské nemocnice Privamed v Plzni, revitalizace centra Konstantinových Lázní. Co mají tyto a desítky dalších staveb společného? Vyrostly za podpory desítek milionů korun z Evropské unie. Jenže se ukazuje, že přidělování dotací nebylo tak úplně čisté.

Plzeňskému kraji teď hrozí, že bude muset zaplatit pokutu zhruba 150 milionů korun za to, že v hodnocení projektů byla systémová chyba. Náměstek pro fondy EU Ivo Grüner (ČSSD) obviňuje bývalé vedení kraje z ODS, to však tvrdí, že hodnocení nijak ovlivnit nemohlo.

„Měli bychom nyní platit za chyby, které způsobili naši předchůdci na kraji i na úřadu, který má rozdělování dotací v Jihočeském a Plzeňském kraji na starosti,“ říká náměstek Grüner. „Vypadá to, že někdo nastavil od začátku podmínky tak, aby uspěly jen určité projekty. A asi není náhoda, že to byl třeba obrovský akvapark za víc než sto milionů korun ve Kdyni, kde žije tehdejší ekonomický náměstek Vilímec,“ podotýká Grüner.

Stejně tak se podivuje nad tím, že dotaci v roce 2008 získal i nový pavilon Privamedu spojený s bývalým hejtmanem Petrem Zimmermannem (ODS) nebo město Konstantinovy Lázně. V nich je i dnes zastupitelem bývalý radní pro regionální rozvoj Jiří Kalista (ODS). Smlouvy o dotacích se přitom podepisovaly v době, kdy se na kraji po volbách střídali občanští demokraté se sociálními.

Místostarosta Kdyně a současný krajský zastupitel Vladislav Vilímec (ODS) však jakákoli taková nařčení striktně odmítá. „Už mě opravdu uráží ty neustálé ataky na mě a na Kdyni. Na úřad, který dotace rozděluje, jsem neměl žádné vazby ani nadřazený poměr k němu. Celé hodnocení šlo zcela mimo mě i celé vedení kraje,“ hájí se Vilímec. Pokud prý někdo špatně hodnotil, měl by za to nést odpovědnost sám. „A pokud byla pochybení systémová, je na vině tehdejší ředitel Trnka,“ dodal.

Vyjádření Petra Zimmermanna ani Jiřího Kalisty se včera Deníku nepodařilo získat, oba měli vypnutý mobilní telefon.

Právě ředitel Úřadu Regionální rady Jiří Trnka je spolu se svým spolupracovníkem vyšetřován od loňského března protikorupční policií kvůli podezřelému přidělování dotací. Náhradu za něj zatím úřad hledá.

Kromě policejního vyšetřování probíhala i samostatná kontrola Ministerstva financí ČR. „V tuto chvíli se protokol z kontroly finalizuje,“ potvrdil mluvčí ministerstva Jakub Haas. Podle informací Deníku zřejmě ministerstvo doporučí úřadu pokutu ve výši pět procent z částky rozdělené právě v problematické 2. a 3. výzvě Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad.

„Z téměř sedmi a půl miliard by to bylo asi 400 milionů korun,“ vypočítává Grüner s tím, že o tuto sankci by se podělil Jihočeský i Plzeňský kraj. „Počítám, že by to bylo poměrnou částkou podle úspěšnosti projektů. Náš kraj by tak platil zhruba čtyřicet procent, tedy asi 150 milionů korun,“ doplňuje hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD). Podle něj navíc nikdo nyní závazně neřekne, zda je pětiprocentní sankce dostatečná. „Ani ministerstvo financí nemůže zajistit, že se korekce v průběhu let nezvýší. Nikdy se totiž nestalo, že by byla pokutována plošně celá výzva. V tom jsme první,“ podotýká hejtman.

Ten je také v hodnocení svých předchůdců a toho, že uspěly mnohé projekty z jejich rodných obcí, mnohem zdrženlivější než jeho náměstek. „Tak bujnou fantazii nemám. Nemůžeme říct, že všechny projekty z těchto obcí jsou špatné. To odmítám,“ ohrazuje se Chovanec s tím, že si po nástupu do vedení kraje ´výrazně upravil představy´. „Beru ale to, že se politici snaží, aby uspěly krajské projekty. Ovšem poctivě,“ upozornil.