Hrad patří obci Plešnice. Podle starosty Josefa Wočadla se teď musí rozhodnout, co dál. Začne se s odklízením trosek. „Od zítřka se u hradu bude pracovat. Kameny postupně přemístíme a uvolníme příchod k Bubnu," řekl starosta s tím, že rozvalenou baštu už zkoumali zástupci národního památkového ústavu a nýřanského stavebního úřadu.

Starosta říká, že zřícení zavinily neodborné opravy z minulých let. Tvrdí to rovněž oznámení, které nyní turisty u Bubnu vítá. „Zdivo bylo spojeno za pomoci cementu a bílého písku v jeden monolit, který z tělesa bašty učinil vodní rezervoár… Již v letech 2008 – 2010 došlo tlakem vody k uvolnění části zdiva," stojí v textu.

Zřícenina hradu buben v roce 2008

Zásadně s tím nesouhlasí členové občanského sdružení Excalibur. Sdružení kdysi vzniklo právě kvůli péči o neutěšenou zříceninu.

Excalibur usiloval o to, aby se Buben stal jeho majetkem, nicméně krajští zastupitelé v roce 2009 rozhodli převést jej na Plešnice.

Od té doby členové sdružení stav hradu vlastně jen sledují a nemají velkou radost. „Přístup obce hodnotíme kladně, i když rozhodně neschvalujeme každé dílo, které na hradě provádí. Mnohé zásahy podle nás nejsou ani povoleny," tvrdí Petr Beránek.

Obec podle něj nemá vypracovaný žádný projekt na záchranu či konzervaci hradu, což může mít fatální následky. „Teď se zřítila bašta. Co se zřítí příště?" ptá se muž.

Že žádný takový plán ne-existuje, potvrzuje i starosta Wočadlo. Obec se ale o Buben stará. „Každoročně jsme do hradu investovali téměř 100 tisíc korun a odpracovali tisíce hodin. Letos jsme chtěli obnovovat vstupní pískovcovou bránu, ale teď budeme mít spoustu práce s baštou," konstatoval starosta, který také dodal, že Buben je dnes významným turistickým cílem a chloubou Plešnic.

Sdružení Excalibur se po převodu hradu s Plešnicemi rozkmotřilo, nicméně od jeho členů i z obce zaznívá, že by se obnovení spolupráce tak úplně nebránili. „Po převodu hradu, o který obec celé roky nejevila zájem, ale s novým zastupitelstvem najednou otočila, v nás určitá hořkost zůstala. Ale budeme-li osloveni, pomůžeme," říká Beránek.

Starosta mluví podobně. „Spolupracovali bychom rádi, ale sdružení s námi přestalo komunikovat," dodává.

Kudy teď na hrad

Suť ze zřícené bašty zavalila přístup od řeky. Cesta je nyní uzavřena. K hradu se lze dostat jen od bývalého padacího mostu.