Podle plzeňského hydrobiologa Jindřicha Durase se situace na Hracholuskáchzhoršuje hlavně v oblasti kolem železničního mostu. „Vodní květ sinic vytváří povlaky. Pokud lidé nedohlédnou na nárty nohou, tak tam už bych koupání nedoporučil,“ řekl Deníku hydrobiolog.

U hráze přehrady je však průhlednost vody na dvou a půl metrech, přičemž květ sinic už je v těchto místech viditelný okem. „Ke koupání je to stále ještě výborné. Neznamená, že když jsou tam sinice, je voda špatná. Lidé nemusí mít obavy. Sinic je málo a jsou ve fázi, kdy rostou,“ upozornil Duras s tím, že problém je se sinicemi až ve chvíli, kdy přestanou růst a mají tendenci odumírat.

Jiří Jano u klatovského soudu.
Nasaďte si roušku, řekla prodavačka. Chtěl ji za to podříznout

Duras také sdělil, že v předchozích dvou letech byly Hracholusky nejčistší za posledních 25 let. Letos totiž do nádrže přitéká více vody a tím pádem se tam dostane více živin, tedy fosforu. „Přitékající voda tak tlačí živiny dál a sinice mají dostatek fosforu ke svému růstu i v dolní části nádrže. Zatímco když je sucho, přitékající vody je málo a všechny živiny se spotřebují v horní části nádrže a ta spodní část je ochráněná,“ vysvětlil.

Dodal také, že ve všech Boleveckých rybnících je kvalita vody vynikající a bez sinic.

Fotogalerie zachycuje Hracholusky v loňském srpnu.