Členové Mykologického klubu Plzeň tentokrát vystavili přes 80 druhů hub. „Před čtyřmi lety jsme měli kvůli suchu problém najít do padesáti druhů. Letos je úplně jiná situace. Uprostřed předchozího týdne se zdálo, že vlna růstu hub pominula a nebude co sbírat. Nakonec jsme byli překvapení, že jsme našli hodně druhů ve výstavní kvalitě. Letos tady máme moc hezké exempláře,“ říká předseda klubu Zdeněk Hájek.

Houby na výstavu sbírali členové klubu den před výstavou. „Jsou tady houby z Českého lesa, z Plzně-severu, ale také z Plzně z Borského parku a z okolí Sofronky. Přímo tady v areálu se dá najít například spousta zajímavých druhů holubinek,“ dodává mykolog.

Na návštěvníky čekala na výstavě řada rarit a zajímavostí. Podle Zdeňka Hájka k nim patří poměrně vzácný hřib plavý. „Roste pod starými duby, ale je to nejedlá houba, která může způsobit žaludeční potíže. Našli jsme ho v Líšťanech,“ dodává.

Rarity nosili i návštěvníci výstavy. „Před chvíli nám sem lidé přinesli tmavobělku bradavčitou, kterou našli nedaleko odtud v trávě. Já jsem ji letos našel poprvé v životě také tady u plotu. Okamžitě jsem ji poznal, protože ji znám z atlasů. Tmavobělek je zhruba deset druhů, tahle je opravdu vzácná. Dá se poznat podle tmavých šupin na třeni. Letos se zřejmě vyskytuje kvůli silným dlouhotrvajícím dešťům, což je na Bolevec rarita. Nepamatuji, že by v posledních letech v tomto období tolik pršelo.“ I když se jedná o jedlou houbu, neměla by se sbírat, protože je uvedena v červeném seznamu ohrožených druhů.

Houbaři mohou už teď nacházet podzimní druhy. „Před čtrnácti dny se objevila podzimní čirůvka zemní, která obvykle roste v září,“ upozorňuje Zdeněk Hájek. Houby podle něj rostou po celém Plzeňském kraji, i když v Česku jsou místa, kde jich roste ještě mnohem víc: „Ale i tady v kraji jsme na tom v porovnání s předchozími čtyřmi lety velmi dobře. Letošní rok je opravdu výjimečný.“

Výstava hub na Sofronce. | Video: Veronika Krátká

Výstavu si nenechal ujít ani pan Josef z Nové Hospody. „Akcí mykologického klubu se účastním pravidelně, chodím i na vycházky, které pořádá. Na houby chodím často. Na Nové Hospodě jsem našel hříbky, křemenáče, klouzky, dokonce se občas objevují i lišky, které tam dlouho nebyly. Jezdím i na Orlík, tam je lišek opravdu hodně,“ říká.

S návštěvností výstavy jsou mykologové spokojeni. „Pořádáme tady vždy jarní a podzimní výstavu. Už se dostaly do povědomí lidí a chodí jich čím dál víc. V sobotu, když jsme otevřeli, proudily sem davy, přišlo i hodně dětí. Mnozí přinesli houby, abychom jim je pomohli určit,“ dodává předseda klubu.

Další výstavu hub pořádali plzeňští mykologové v minulých letech vždy v říjnu v budově pedagogické fakulty na Chodském náměstí. Kvůli rekonstrukci objektu, se letos akce uskuteční v univerzitním kampusu na Borských polích. O oblíbenou mykologickou poradnu na pedagogické fakultě ale lidé nepřijdou. „Poradna se bude konat na původním místě, protože křídlo budovy z Klatovské třídy, kde je vrátnice a foyer, už je hotové. Budeme tam jako obvykle vždy v podělí od září do listopadu. Přesný čas a termíny najdou lidé na webových stránkách našeho klubu,“ uzavírá mykolog.