„Houby miluje celá naše rodina,“ říká Veronika Šalková z Plzně. „Vždycky jsme na ně jezdili do okolí Bezdružic, letos jsme byli třikrát a dohromady jsme nasbírali asi deset kousků. Pak přišel můj přítel s tím, že v Německu lidi houby moc nesbírají a že jich tam určitě bude dost, takže jsme si udělali výlet do okolí Bad Kötztingu, kousek od hranic a chtěli sbírat tam,“ popisuje houbařka. Když měla rodinka nasbíráno asi půl košíku, dočkala se nepříjemného překvapení. „Najednou se objevili dva muži v uniformě Forstschutz, což je německá lesní stráž a chtěli nás pokutovat za sbírání hub v chráněné oblasti.

Naštěstí se to nakonec nějak vysvětlilo a nechali nás jít,“ dodává Veronika s tím, že stráž hrozila pokutou až 200 euro. To, že jsou lesy na Plzeňsku v těchto dnech opravdu skoro bez hub, potvrzuje i blovický mykolog Václav Červený. „Mně už to připadá, že se ta krize, o které se pořád mluví, nevyhnula ani houbařům,“ říká s úsměvem prezident mykologického kroužku Blovice. „V tuto dobu míváme každoročně výstavu hub a vždycky jich bylo dost. Letos rostou jen ostrůvkovitě, tu a tam se objeví pár klouzků nebo žampionů polních, na stinných místech v březových hájích i kozáky březové. Vůbec ale letos nerostou holubinky, velice málo je i ryzců a čirůvek, tedy hub, kterých jsou normálně v tomto období plné lesy. Nepřipadá mi přitom, že by bylo letos nějaké extrémní sucho, těžko říct, proč mykology stihla taková neúroda,“ uzavírá Červený.

Blovický mykologický kroužek přitom v nadcházejících dnech pořádá hned dvě akce zaměřené na sbírání hub. Tento pátek a sobotu probíhá na radnici v Blovicích výstava hub, na příští sobotu pak fanoušci houbaření přichystali už 17. ročník mistrovství světa ve sběru všech druhů hub za jednu hodinu. Podle Červeného tedy letos půjde o velice tuhý souboj.

V lesích se ale v posledních dnech začaly objevovat muchomůrky červené. Podle mykologů je to známka toho, že by v dalších dnech a týdnech mohly začít růst i další druhy, ty jedlé nevyjímaje.