Přestože jarní sezona byla bohatá na čirůvky, penízovky i třeba hřiby kováře, ta letní už houbaře tolik nepotěší. „Pokud setrvají tropická vedra, jako byla například minulé léto, houby růst přestanou,“ uvádí mykolog Stanislav Holec. „Znovu by se mohly začít objevovat tak v půlce září, ale na druhou stranu pak stejně jako loni porostou až do Vánoc,“ dodává Holec, kterému lidé loňský rok přinesli houbu na určení dokonce na Štědrý den.

I přes nepříznivé počasí mohou lesy přesto překvapit. Hub sice roste málo, zato se vyskytují ve velkém množství rozmanitých druhů. Lidé mohou najít muchomůrky růžovky a šedivky, suchohřiby žlutomasé „babky“, pečárky a různé hřiby, zejména dubové. Zvláštností současných dní je podzimní čirůvka fialová.

A i když počasí není příznivé, i tak by si sběrači měli dát pozor na jedovaté houby, běžně se teď vyskytují muchomůrky červené, královské a slámožluté. „Roste hodně muchomůrek, ale třeba s muchomůrkou zelenou jsem se ještě nesetkal,“ říká Holec.

Jedlost či jedovatost svých úlovků si houbaři mohou ověřit každý všední den na katedře biologie Západočeské univerzity. Celou neočištěnou houbu zabalenou v papíru spolu s adresou a popisem místa nálezu lze nechat i na vrátnici univerzity. Výsledek se nálezce dozví do čtyř dnů. Své znalosti si tak letos ověřilo již skoro 200 lidí.

Eliška Hřebenářová