Dva měsíce po zrušení prohibice tak kontroly budou intenzivnější než dosud.
„Kontroly probíhají neustále. Tyto akce děláme průběžně," uvedla pro Deník Jana Hejdová z Krajské hygienické stanice v Plzni.
Kontroloři se v těchto dnech zaměřují hlavně na otevřené láhve. Právě k nim museli hostinští zpětně dohledávat zmíněné rodné listy. Pokud by je neměli, stačí jim potvrzení o testu na metylalkohol.
„Já mám rodné listy ke všem lahvím v podniku. Kupuji si je z velkoobchodu přímo s doklady. V době vyhlášení prohibice jsem měl hodně malé zásoby, a tak jsem utrpěl jen minimální škody," uvedl provozovatel bistra v Kozolupech na severním Plzeňsku Bohumil Šilhavý.
To jeho kolegyně Vlasta Vavrušková, které patří restaurace U Krátkých v Husově ulici v Plzni, musela certifikáty zpětně dohledávat. „My láhve bereme od spolehlivých zdrojů. Na dodacích listech máme šarže, podle kterých si certifikáty stahujeme z internetu," podotkla Vavrušková.
Inspekce kromě hygieny dělá po hospodách také policie, „Ty kontroly jsou namátkové a probíhají průběžně. Zatím jsme za celou dobu neodhalili ani jedno pochybení," zmínila mluvčí plzeňských policistů Simona Čejková.
Metylalkoholová aféra přesto stále straší. V jednom případě už se metylalkohol v Plzeňském kraji objevil. Muži zákona totiž koncem října padli na 49letého obchodníka z Domažlicka, jenž měl doma zásoby pančovaného alkoholu, který po kanystrech vozil z Kroměřížska.
V těchto dnech policisté prošetřují další případ, který by s jednou z největších kauz letošního roku mohl mít spojitost. V jednom z obchodů v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku přišli na podezřelé láhve rumu a meruňkovice. Jestli skutečně jed obsahují, ukáží až další testy.